Yeni seçilen Kırklareli İl Genel Meclisi Üyeleri Nisan Ayı ilk birleşiminde bir araya geldi

11
Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanlığı’na Av. Cavit Çağlayan seçildi
* Kırklareli İl Genel Meclisi, 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kanuni olarak en yaşlı üye olan MHP Pehlivanköy İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Gülay Erkol’un başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi’nde gizli oyla Meclis Başkanlığı’na CHP Kırklareli Merkez İlçe İl Genel Meclisi Üyesi Av. Cavit Çağlayan,  Katip Üyeliklere; CHP Kırklareli Merkez İlçe İl Genel Meclisi Üyesi Seyhan Delioğlu ile CHP Lüleburgaz İl Genel Meclisi Üyesi Yeşim Girgin seçildi.
HABER MERKEZİ
30 Mart 2014 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Seçimleri’nde Kırklareli İl Genel Meclisi Üyeliği’ne seçilenler 09 Nisan 2014 Çarşamba günü saat 10.00’da Kırklareli İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda düzenlenen Nisan Ayı 1. Birleşimi’nde ilk defa bir araya geldiler.
Oturma düzeni konusunda MHP Pehlivanköy İl Genel Meclisi Üyesi Sadık Aykanat ile diğer partilerin meclis üyeleri arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Bu tartışmanın sonucunda AK Parti Meclis Üyeleri kendilerine ayrılan koltuklara oturmayarak, görevlilere ait koltuklara oturarak durumu protesto ettiler.
* Eser; “Değerli üyelerimiz 5 yıl süreyle, oluşturacağınız komisyonlarla, İl Encümeniyle birlikte hizmet vereceğiz”
Bu gergin ortamda başlayan Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Nisan Ayı 1. Birleşimi’nde ilk olarak Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser bir konuşma yaptı. 5 yıl süre ile görev yapacakları Meclis Üyeleri’ne başarılar dileyen Ziya Eser yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Değerli meclis üyelerimiz, bulunduğunuz ilçelerden 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde seçmenlerimizin oylarıyla seçilerek 5 yıl süreyle bu görevi yapmak üzere İl Özel İdaremizin İl Genel Meclisi’ni oluşturdunuz. Sizleri Özel İdare Genel Sekreteri sıfatıyla bugün ilimiz dışında bulunan valimiz ve idaremiz adına kutluyorum. Değerli üyelerimiz 5 yıl süreyle, oluşturacağınız komisyonlarla, İl Encümeniyle birlikte hizmet vereceğiz. Özel İdare’nin karar organları olarak, kanunla sayılan, İl Genel Meclisi, İl Encümeni ve Özel İdare’nin idari mekanizması ki bununda kanunla belirlenen başkanı Valimizdir. Şunu bilmenizi isterim ki; bizim anlayışımız, bu organlar olarak bir bütünün parçaları şeklinde birbirini tamamlayan çalışma arkadaşları olarak, ilimize, hizmet alanlarımıza, köylerimize hizmet götürmek Bu çalışma süresinde biz uzlaşmacı, sorulara çözüm arayan, hizmeti vatandaşımıza daha iyi, daha kaliteli, daha çok nasıl yapabiliriz anlayışıyla, elbirliğiyle, gönül birliğiyle çalışma gayretinde olduk. İnanıyorum ki bu dönemde de bütün parti gruplarıyla birlikte aynı çalışmaları sürdüreceğiz. Bildiğiniz gibi kanun ve onun doğrultusunda düzenlenen ilgili yönetmeliklerle ilk toplantımızda en yaşlı üyemizi Geçici Divan Başkanı olarak davet ediyoruz. Onun başkanlığında Asıl Divan oluşturulacak ve çalışmalara devam edecek.”
Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser konuşmasının ardından,  Geçici Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanlığı için 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Kırklareli İl Genel Meclisi Üyeliği’ne seçilen en yaşlı üye olan MHP Pehlivanköy İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Gülay Erkol’u davet etti. Erkol’da meclise seçilen en genç üye olan; AK Parti Pınarhisar İl Genel Meclisi Üyesi Serdar Dura ile CHP Lüleburgaz İl Genel Meclisi Üyesi Bora Terzi’yi geçici katip üye olarak davet etti.
* Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Av. Cavit Çağlayan oldu
Yoklamanın yapılmasının ardından başlayan Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Nisan Ayı 1. Birleşimi’nde ilk olarak Gizli Oy ile Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanlığı Seçimi yapıldı. Bu seçimler için CHP Gurubu’ndan Av. Cavit Çağlayan, AK Parti GUrubu’ndan Hazel Yolgiden, MHP Gurubu’ndan İbrahim Akten aday gösterildi. Yapılan oylama sonucunda Av. Cavit Çağlayan 14 oy alarak Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı oldu. Hazel Yolgiden 6, İbrahim Akten’de 4 oy aldılar.
Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanlığı’na seçilen Av. Cavit Çağlayan, burada yaptığı konuşmasında, İl Genel Meclisi Başkanlığı’na seçilmenin onur ve gurur verici olduğunu söyledi. 5 yıl boyunca Kırklareli halkı için hizmet edeceklerini ifade eden Çağlayan, meclis olarak el birliği ile Kırklareli halkına en iyi hizmetleri sunmak için çalışacaklarını belirtti.
Meclisin yeni döneminin hayırlı olması temennisinde bulunan Çağlayan; “Bana gösterdiğiniz güvenden dolayı teşekkür ediyorum. Benim için onur ve gurur kaynağı oldu. Kısmet olursa 5 yıl birlikte çalışacağız. Kırklareli halkına önemli hizmetler vermek için bir takım kararlar alacağız ve bu kararları takip edeceğiz. Hepimiz hizmet için, görev için geldik. İnşallah güzel bir çalışma dönemi geçiririz. Herkese görevinde başarılar diliyorum” dedi.
* 1. Başkan Vekili Saffet Üresin, 2. Başkan Vekili Kenan Çiftçi
Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanlığı Seçimleri’nin ardından Kırklareli İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili ve 2. Başkan Vekili Seçimleri’ne geçildi.
1. Başkan Vekilliği için; CHP Gurubu Saffet Üresin’i, AK Parti Gurubu Nihat Sağlam’ı, MHP Gurubu da Sadık Aykanat’ı aday gösterdi. Seçimler sonucunda 14 oy alan Saffet Üresin 1. Başkan Vekili oldu. Nihat Sağlam 6, Sadık Aykanat ise 4 oy aldı.
2. Başkan Vekilliği için; CHP Gurubu’ndan Kenan Çiftçi, AK Parti Gurubu Reşat Şükrü Saka’yı, MHP Gurubu da Ertuğrul Koç’u aday gösterdi. Seçimler sonucunda 14 oy alan Kenan Çiftçi 2. Başkan Vekili oldu. Reşat Şükrü Saka 6, Ertuğrul Koç’ta 4 oy aldı.
* Katip Üyeliklere Yeşim Girgin ile Seyhan Delioğlu seçildi
Kırklareli İl Genel Meclisi 1. ve 2. Başkan Vekilliği Seçimleri’nin ardından Kırklareli İl Genel Meclisi’ne 2 Asil ve 2 Yedek Katip Üyelikleri Seçimi yapıldı.
Asil Katip Üyelikleri için; CHP Gurubu Yeşim Girgin ile Seyhan Delioğlu’nu, AK Parti Gurubu Ceyhun Alkan ile Serdar Dura’yı, MHP Gurubu de Sadık Aykanat ile Ertuğrul Koç’u aday gösterdiler. Yapılan oylama sonucunda 14 oy alan Yeşim Girgin ile Seyhan Delioğlu Kırklareli İl Genel Meclisi Asil Katip Üyesi oldular.
Yedek Katip Üyelikleri için; CHP Gurubu Okay Şeran ile Bora Terzi’yi, CHP Gurubu Adnan Öz ile Reşat Şükrü Saka’yı aday gösterirken, MHP Gurubu aday göstermedi. Yapılan oylama sonucunda Okan Şeran ile Bora Terzi Kırklareli İl Genel Meclisi Yedek Katip Üyeliklere seçildiler.
* Şahin Arslan, Çetin Şinikoğlu ile Bora Terzi Encümen Üyesi oldu
Kırklareli İl Genel Meclisi Asil ve Yedek Katip Üyelikleri Seçimi’nin ardından, Kırklareli İl Genel Meclisi’ne 3 Encümen Üyesi Seçimi yapıldı.
Encümen Üyelikleri için; CHP Gurubu Şahin Arslan, Çetin Şinikoğlu ile Bora Terzi’yi, AK Parti Gurubu Nihat Sağlam, Hazel Yolgiden ile Ceyhun Alkan’ı, MHP Gurubu da Mehmet Gülay Erkol, Sadık Aykanat ile Ertuğrul Koç’u aday gösterdiler. Yapılan oylama sonucunda 14 oy alan Şahin Arslan, Çetin Şinikoğlu ile Bora Terzi Encümen Üyeliği’ne seçildi. Nihat Sağlam, Hazel Yolgiden ile Ceyhun Alkan 6, Mehmet Gülay Erkol, Sadık Aykanat ile Ertuğrul Koç 4 oy aldılar.
Yapılan seçimlerin ardından Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Av. Cavit Çağlayan, gündemde yer alan diğer maddelerin bugün saat 14.00’te Kırklareli Valiliği Atatürk toplantı Salonu’nda görüşüleceğini belirterek toplantıyı sonlandırdı. (Savaş Eskici)
   
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here