Yedirenk Eğitimci ve Gönüllü Bayanlar Derneği açıldı

25
Kırklareli merkez ilçede 2 ay evvel faaliyet göstermeye başlayan Yedirenk Eğitimci ve Gönüllü Bayanlar Derneği’nin açılış dolayısıyla 20 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 18.00’de Eski Vali Konağı Bahçesi’nde bir program düzenlendi.
HABER MERKEZİ
 Dernek Başkanı Seçil Toktar, Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri; Elif Ulus, Elif Yurdakul, Nedime Koç, Nesrin Akın, Sümeyra Elif Batur, Hülya Dinçer, Özlem Kurtoğlu, Dilek İkizler programa katılan misafirlerin karşılayarak yakından ilgilendiler. 
Düzenlenen programa; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Kırklareli İl Dernekler Müdürü İsa Memiç Reha Yeprem ile dernek üyeleri katıldı.
Sunuculuğunu Turizm ve Otelcilik Lisesi Edebiyat Öğretmeni Sevim Erdemir’in yaptığı programda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Dernek Başkanı Seçil Toktar yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Biz, Yedirenk Eğitimci ve Gönüllü Bayanlar Derneği olarak, kadının toplumdaki yerinin ve öneminin bilincindeyiz. Kadınlarımız toplumda, başta evlerimizde annelik ve ev kadınlığı olmak üzere farklı roller üstlenmiş, kendilerine biçilen her rolün de üstesinden başarıyla gelebilmiştir. Kadının evinde üstlendiği görevlerinin dışında eğitim, kültür, sosyal hayatımızda ve demokratik yapıda da kendisinden beklenenin üstünde performans gösterip başarı merdivenlerini rahatlıkla çıktığına şahit oluyoruz. Türkiye’de kadınların bilim alanında var olmaları desteklenmiş, kadınların yüksek eğitim görmesi, meslek sahibi olması, kamu alanına açılması ve bunu toplumda prestiji yüksek kabul edilen dallarda gerçekleştirmesi daima önemsenmiştir. Günümüzde de kadınların, sosyal, ekonomik ve politik katkılarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu biliyoruz. Kadınların üretime ve yönetime katılma imkânına kavuştukları her ülkede, toplumsal gelişme çabalarında etkin ve çok önemli roller üstlendiklerine tanık oluyoruz. Hiçbir ülkenin -kadınların emeği ve katkısı olmadan- sağlıklı bir şekilde gelişmesinin, kalkınmasının, demokratikleşmesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. İşte bizler de, bu bilinçle yola çıktık. Vizyonumuzu, Kırklarelili kadınlarımızı bir çatı altında toplayıp, birlik ve beraberliğimizi sağlamak, kadınlarımızın sosyal hayatta varlığını öne çıkarmak ve değerinin bilinmesini sağlamak olarak belirledik. Misyonumuz ise, el becerileriyle yapılan ürünlerimizi ve yöremizin kültürünü tanıtmak; kültürümüze yönelik toplantılar, konferanslar ve sunumlar düzenlemek, eğitim ve sportif alanlarda kadınlarımızın ihtiyaçlarına yönelik faaliyetlerde bulunmak, geziler düzenlemek, kadınlarımızın sosyal aktiviteler içinde bulunmalarını sağlamak vb. projeler üretip bunları hayata geçirmektir. Çalışmalarımızın sürdürülebilmesi için derneğimize desteğinizi hep yanımızda görmek istiyoruz. Rabbim aramızda bulunan kardeşliği daha ileri götürmeyi, birbirimize merhamet duyguları beslemeyi, birbirimizin ihtiyaçlarını gidermeyi, sıkıntılarımıza çare olmayı nasip etsin. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.
Bu mutlu günümüzde yanımızda olduğunuz için çok teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum.”
Programa katılan Reha Yeprem’de birbirinden güzel şiirleri seslendirerek yaşadığı ilginç olduğu kadar içerisinden ders çıkartılması gereken anılarını katılımcılarla paylaşarak hoş dakikalar geçirmelerini sağladı.
Programda bir konuşma yapan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman; “Türkiye’nin her bölgesinde görev yaptım. Kırklareli’nin bayanları gerçekten toplum hayatının içerisindeler. Bundan da son derece mutluyum. Ekonomik hayatın içerisindeler. Hem özel sektörde hem de kamu sektörü içerisinde bir sürü yönetici bayanlarımız var. İlimizde 500’ün üzerinde dernek var. Bunların içerisinde de çok sayıda Bayan Derneklerimiz bulunuyor. Toplumumuzun her kesime hizmet etmek için kurulan bu derneğimizi Allah mahcup etmesin” dedi.
Konuşmanın ardından Dernek Başkanı Seçil Toktar, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ile Reha Yeprem’e birer hediye takdim etti. Program Ney eşliğinde yapılan ikram ile devam etti. (Savaş Eskici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.