“Yapılandırma başvurularınızı son günlere bırakmayın”

9
Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ndeki yapılandırma çalışmalarına vatandaşlardan yoğun ilgi devam ediyor.
HABER MERKEZİ 
6111 sayılı yasa kapsamında işveren ve sigortalıların getirilen prim ödeme kolaylığından faydalanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ile Merkez Müdürlüğü’ne yoğun başvuruları devam ediyor. Yapılandırma için son başvuru tarihinin 02 Mayıs 2011 olduğu dikkate alındığında bu hafta içinde başvuru yoğunluğunun çok daha artacağı bekleniyor. 
Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Bayram, vatandaşların ilgisinden memnun olduklarını, yapılandırma işlemlerinden bazılarının nitelik yönünden detay gerektirdiği ve müracaatlarda resmi belge eksikliğinden dolayı işlemlerin zaman zaman uzadığından bahisle İl Müdürlüğü olarak eldeki tüm imkanları kullandıklarını, başvuru değerlendirmelerinin mümkün olduğunca süratli ve doğru biçimde yapma gayreti içinde olduklarını ifade etti.
Vatandaşların başvurularını son ana bırakmamaları, herhangi bir izdiham yaşanmaması ve işlemlerin seri biçimde gerçekleştirilmesi için kurum görevlilerince yapılan yönlendirmelere dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. 
İl Müdürü Mehmet Bayram, başvuru yoğunluğunda SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan prim borçlarının ödenmesinin kolaylaştırılmasına yönelik kredi anlaşmasının da rolü olduğunu belirterek, yapılandırmanın başladığı günden itibaren 22 Nisan 2011 tarihi itibarıyla değişik kalemlerdeki işveren borçlarından 5 bin 814 başvuru karşılığında 27 milyon 127 bin 260 TL’nın, 4 B kapsamında ise 4 bin 795 başvuru ile 44 milyon 808 bin 766 TL’lık borcun  yapılandırıldığını, son başvuru tarihi olan 02 Mayıs 2011 tarihine kadar bu rakamın çok daha yükseleceğinin beklendiğini belirtti.
Bayram; “Ziraat Bankası ile imzalanan protokol çerçevesinde emekliliği dolduğu halde ödeme güçlüğü içinde bulunan 4 B kapsamındaki sigortalılardan 22 Nisan 2011 tarihi itibarıyla İl Müdürlüğümüze müracaat eden sigortalılardan ilgili bankaya 586 emekli olabilen sigortalımız için yazı verilmiş bunlardan 340’ının emekliliği kesinleşmiş olup işlemleri sonuçlandırılmak üzeredir. Yapılandırma sonuçlandığında emekli olacak sigortalı sayısının artacağı beklenmektedir” dedi.
Mehmet Bayram son hafta yaşanabilecek aşırı izdihama dikkat çekerek işlemlerin süratli yapılabilmesi için sigortalıların eksik evrakları tamamlayarak kuruma gelmelerini, kurumda görevlilerin yönlendirmelerine itibar etmelerini beklediklerini, kurum çalışanlarının da fazla mesai de yapmak suretiyle işlemlerin sonuçlandırılması için gerekli gayreti göstereceklerini belirtti. (s) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here