Vize’de son altyapı çalışması başladı

7
Kırklareli’nin Vize ilçesinin tümünü kapsayacak olan son alt yapı çalışmaları başladı. Kanalizasyon inşaatının tamamlanması için ekipler aralıksız çalışıyor.
HABER MERKEZİ
Vize Belediyesinin son alt yapı çalışması olan Kanalizasyon Şebekesi yapımı için ihaleyi alan ve iş ortağı olan Erna Ltd. Şti. ile Özbay Ltd. Şti. Firmaları çalışmalara başladılar. Geçici Deşarz Noktası olan Düzova Köprüsü’nden başlayan çalışmalarda 600’lük beton boru (büz) döşeyen ve belirli noktalarda bacaları yerlerine koyan ekipler 250 metre  uzunluğunda yol aldılar. 1.90 metre akar kotlu olacak şekilde döşenen büzler için 2.30 metre derinliğinde kanal açılıyor. Başlangıç noktasından itibaren 600’lük hat döşenmesinin ardından 500’lük, 400’lük ve 300’lük ana toplayıcı hatların yapımına devam edilecek. Hava şartlarının uygun olması halinde ekiplerin 1 ay gibi bir sürede, eski Düzova yolunu takip ederek üniversite inşaatının bulunduğu kısımdan şehrin güneyine ulaşması planlanıyor. 
Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz; “Bizlerin birçok konuda elini kolunu bağlayan kanalizasyon çalışmaların başlamış olması oldukça sevindiricidir” diyerek şunları söyledi;
“Kanalizasyon ilçemizin en son, en önemli ve en maliyetli altyapı çalışmasıdır. Daha önceden içme suyu şebekesi yapımı ve elektrik hatlarının yer altına alınması çalışmaları için kazılan ilçemiz cadde ve sokakları son kez yeniden kazılacak. Böylelikle çalışmaların bitmesinin hemen ardından belediye olarak vatandaşlarımıza uzun süredir sıkıntı yaşatan ilçe içerisindeki bozulan yolların yapımına başlayacağız. Daha önceden de söylediğimiz gibi, bizler bugünler için değil, yarınlar için çalışıyoruz. Bugün en güzel şekilde yapılacak olan yolun, yarın kazılacak olması sadece göz boyamak amacıyla yapılmış olan bir çalışmadan öteye gitmeyecektir. Daha önceki alt yapı çalışmalarında sabır ve destekleri ile bizlere güç veren Vize halkının, kanalizasyon çalışmaları esnasında da bizlere aynı sabır ve desteği vereceklerine gönülden inanıyorum. Son altyapı çalışmamız olan kanalizasyonun ardından üst yapı çalışmalarına süratle ve gönül rahatlığıyla başlayacağız. 23 Kasım 2012 tarihinde işyeri teslimi yapılan kanalizasyon şebekesi inşaatı 540 gün içerisinde tamamlanacak. İhaleyi alan firmanın 2014 yılı mayıs ayına kadar işi bitirmiş olması gerekiyor. Çalışmalar 6 milyon TL’ye mal olacak.
* “Arıtma Tesisi Yapımı için teklifler 16 Ocak’ta alınacak”
Yine Düzova köprüsünün doğusunda bulunan ve Belediye tarafından kamulaştırması yapılan 15 dönümlük arazide yapılacak olan Arıtma Tesisi içinde teklifler 16 Ocak 2013 tarihinde alınacak. DSİ 11. Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi 05.12.2012 tarihinde yapılan ve ön yeterlilik başvuruları alınan firmalar, tekliflerini bu tarihte verecekler. En düşük fiyat teklifini veren firma ile sözleşme imzalanmasının ardından tahminen şubat ayında inşaat yapım çalışmalarına başlanacak. Çalışmalar 12 ay sürecek. Kanalizasyon inşaatı ile birlikte arıtma tesisinin de yapılmasının ardından ilçemizde kanalizasyon sebebiyle kirlenen anadere suyu tertemiz bir şekilde akacak ve ilçemizin en önemli sorunlarından birisi daha çözülmüş olacak.” (Savaş Eskici)
      
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.