Vize “Sakin Şehir” Belgesi’ni Ekim ayında alacak

6
* Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz; “Amacımız yaşam kalitesi yüksek bir kent oluşturmak” dedi.
HABER MERKEZİ
Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) ağına kabul edilen, Kırklareli’nin Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Vize’nin tarihi ve doğasıyla örnek bir ilçe olduğunu söyledi.
Cittaslow hareketine 2009 yılında başvurduklarını belirten Yılmaz, Ekim ayında İtalya’da düzenlenecek tören ile “Sakin Şehir” üyelik belgesini alacağını vurgulayarak, Cittaslow için istenen 59 kriterin önemli bir kısmının ilçede bulunduğunun altını çizdi.
Yılmaz, Yeşilyurt Gazetesi’ne yaptığı açıklamasında; “Amacımız mevcut güzelliklerimizin yanına, yeni cazibe noktaları da ekleyerek, hem ilçemizin kendi insanı için, hem de ilçemizi ziyaret edenler için daha kaliteli ve konforlu bir yaşam sunmak. Bu üyeliğin hem ülkemiz için, hem ilimiz için, hem de ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum. 3 yıllık bir çalışmanın emeğini aldık. Sadece Vize Belediyesi olarak değil, Kırklareli Valiliği, Vize Kaymakamlığı, Trakya Kalkınma Ajansı ve Kırklareli Üniversitesi ile birlikte hareket ettik. Bizim için önemli bir belge, çünkü uluslararası bir belgedir. Dünyada şuanda 150 tane “Sakin Şehir” var. Bizde bunlardan bir tanesi olduk. Sakin şehri, daha sakinleşmek olarak değil, turizmde kalkınma modeli olarak görüyoruz. Çünkü “Sakin Kent” olmak uluslararası bir etikettir. Amacımız yaşam kalitesi yüksek bir kent oluşturmak. Biz Vize için bir yol çizmiştik. Üniversitesi ve turizm modeli ile kalkınan bir ilçe olarak görmek istiyorduk. Üniversite olarak 11 bin metrekare kapalı alana sahip olan ve Trakya’daki en büyük Yüksekokulu binasını inşa ediyoruz. Üniversitesi ve turizmi ile gelişen bir ilçe olarak, bölgede söz sahibi olacağız. Yerli ve yabancı turistleri ilçemize bekliyoruz. “Sakin Şehir” belgesini almak Vize’ye ayrıcalık katacak. Her ilçeler bir birine benzer, önemli olan farklılıklarını ortaya koyarak gelişmektir” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here