Vize Belediyesi Büyük Camii Sokağı açılışı ve Hıdrellez Şenlikleri yapıldı

14
Kırklareli’nin Vize Belediyesi tarafından Kale Mahallesi’nde ‘’Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı, Istranca-Yıldız Dağı:CBC Doğal Kültürel Mirası Korumak İçin Küçük Ölçekli Alt Yapı Geliştirilmesi Projesi’’ kapsamında Sokak…
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Vize Belediyesi tarafından Kale Mahallesi’nde ‘’Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı, Istranca-Yıldız Dağı:CBC Doğal Kültürel Mirası Korumak İçin Küçük Ölçekli Alt Yapı Geliştirilmesi Projesi’’ kapsamında Sokak Sağlıklaştırması yapılan Büyük Camii Sokağın Açılış Töreni ve Hıdrellez Şenliği düzenlendi. Törene Vize Kaymakamı  Murat DURU, Belediye Başkanı Selçuk YILMAZ,  Vize Belediyesi ile Kardeş Şehir olan Bulgaristan’ın Sredets Belediye Başkanı  İvan JABOV ve Bulgaristan’dan gelen misafirler, Belediye meclis üyeleri, Mahalle Muhtarları, Okul Müdürleri ve kalabalık bir vatandaş grubu  katıldı. 
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz şunları söyledi; “Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı, Istranca-Yıldız Dağı: CBC Doğal Kültürel Mirası Korumak İçin Küçük Ölçekli Alt Yapı Geliştirilmesi Projesi’’ kapsamında gerçekleştirdiğimiz Büyük Camii Sokak açılış töreni ve Hıdrellez Şenliği’ne gelen herkese öncelikle hoşgeldiniz diyorum. Daha önce Kale Mahallesi, Karakol Caddesi, Hisar Caddesi ve Ara Sokak’ta gerçekleştirdiğimiz Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ni bugün Büyük Camii Sokak’ta hayata geçirmiş durumdayız. Belediyemizin başvurmuş olduğu AB Projeleri’nden birisini daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Büyük Camii Sokak açılış töreninin ardından program kapsamında Belediyemizce organize edilen Hıdrellez Şenliği de yapılacaktır. Açılış törenimizin hayırlı olmasını diliyor, tüm katılımcılarımıza Hıdrellez Şenliğinde eğlenceler diliyorum” dedi. 
Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol ve halk ile birlikte Büyük Camii Sokak’tan yürüyerek Hıdrellez Şenliği’nin bulunduğu Karakol Caddesi’ne gelindi. Etkinliklerde Vize Belediyesi Halk Oyunları Gösterisi ile Sredets Belediyesi Halk Oyunları Gösterisinin gerçekleşmesinin ardından Roman Dans Grubu çeşitli gösteriler gerçekleştirdi. Halk Oyunları gösterilerinden sonra eskiden geleneksel olarak yapılan ve kaybolmaya yüz tutmuş adetlerimizi yeniden günümüze kazandırmak adına halk arasında şeker ve çiçek dağıtılarak mani çekilişleri yapıldı ve çekilen maniler okundu. Ardından tüm katılımcılarla birlikte oyunlar oynanarak Hıdrellez Şenliği sona erdi. (Frauk Ceylan)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here