Vize Belediyesi “Arkeopark Projesi”ni tanıttı

15
Kırklareli’nin Vize Belediyesi “Istrancalar Bölgesi Vize Oppidum (Kutsal Kale Yerleşimi) ve Megalitik Kutsal Alanlar Arkeopark Projesi”ni tanıttı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Vize Belediyesi, Kadıköy Belediye Başkanlığı’nın destek ve öncülüğünde Istrancalar Bölgesi, Vize Oppidum (Kutsal Kale Yerleşimi) ve Megalitik Kutsal Alanlar Arkeopark Projesi’ni tanıtım etkinliğini 06 Ekim 2011 Perşembe günü saat 18.00’de Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla gerçekleştirdi. 
İlçenin; Kültürel ve Tarihi mirasın korunması ve sürdürülebilir kullanımını hedef alan ve mevcut kapasiteyi geliştirme çalışmalarının yapılmasına olanak tanıyan geniş kapsamlı Arkeopark ve Kale Projesi’nin tanıtımında; Vize’den Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz ile birlikte  İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclisi Üyeleri, Mahalle ve bazı Köy Muhtarları ile birlikte 35 kişilik grubun katıldığı proje tanıtım etkinliğine, Koç Holding’e bağlı Setur Grubu, Kadıköy’de oturan Vize’nin eski Belediye Başkanı Ayhan Erbil, yine Vizeli işadamımız İbrahim Uğur ve eşi, eski Gossard Müdürü Ahmet Ülgenerk ve eşi, işadamı Erhan Öner, Trakya Kalkınma Ajansı uzmanları, Vizeli Tarih Profesörü Hüseyin Salman ile birlikte 150 kişilik katılımcı yer aldı. 
Salonun dolu olduğu tanıtım gecesini Arkeolog-Sanat Tarihçisi Ufuk Baş Arığ organize ederken, gecenin takdimini ise Paul Dwyer yaptı. Kendisini keltlerin son temsilcisi olarak tanıtan ve kelt kültürü ile yakından ilgilendiğini ifade eden Dwyer’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz kürsüye gelerek katılımcılara Vize’yi ve Vize’de yapılan çalışmaları anlattı. Yılmaz konuşmasında özellikle Vize’nin sanayi şehri olmak istemediğini, bu nedenle de, Cittaslow, Sakin Şehir ve Arkoepark gibi projeler ile tarihini ön plana çıkartmayı hedeflediğini dile getirdi. Konuşmasında yapılan tanıtım toplantısının önemine de değinen Başkan Selçuk Yılmaz; “Bu tür toplantılarla Vize’mizde tarih yeniden canlanacaktır” şeklinde konuştu. 
* Ufuk Baş Arığ’dan mükemmel tanıtım
Proje Tanıtım gecesinde Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz’ın konuşmasının ardından sahne alan Proje Yapımcısı Arkeolog-Sanat Tarihçisi Ufuk Baş Arığ ise davetlilere projeyi mükemmel bir şekilde tanıttı. Arığ konuşmasında Vize’nin Istrancalar Bölgesi içindeki konumu ile doğa, kültür ve arkeoloji turizmi açısından büyük bir potansiyel içerdiğini belirterek şunları söyledi;
 “Tarihteki ismi ile Bizye, yaklaşık 200 Klan ile adını ve kültürünü paylaşan Trak’ların, kendi adlarını taşıyan topraklar üzerindeki çok önemli merkezlerden biridir. Bölgedeki Kutsal Kale (OPPİDUM ) ve 14 Megalitik Kutsal Alan birlikte ele alınıp çalışması yapılması gereken bir bütündür. Oppidum’un Doğu yönünde uzanan tepelerin yamaçları ve üst kesimlerinde yer alan Kutsal Alanlar’ın tümü, Kutsal Kale Oppidum tarafından korunmakta ve denetlenmektedirler. 4 km. uzakta yer alan tepenin üzerindeki Kutsal Alandan dahi Oppidum bütün görkemi ile görülebilmektedir. Aynı şekilde, Oppidum bütün Kutsal Alanları kuşbakışı görmektedir. Oppidumlar, bulundukları bölgedeki Kutsal Alanları, Manastırları, Kehanet merkezlerini, inanç merkezlerini korumakla da görevli olan, savaşçı din adamlarının, savaşçıların, sanat ve zanaat erbabının, toprakla uğraşan köylünün bir arada oturdukları özel ve özerk kalelerdir. Vize Oppidum, bulunduğu konumda Trakya Ovasına ve çevresine çok geniş bir açı ile hakim durumdadır ve bölgedeki askeri hareketleri, her türlü ticari hareketliliği, Klanlar arası ziyaretleri anında izleyebilmektedir. Bulunduğu konum, çok geniş bir coğrafyada yaşayan Trak Kavminin tümünün güvenliği açısından çok önemlidir.
 İsmiyle anıldığı topraklarda, Trakya’da yer alan ve Trak Kültürü’nün önemli temsilcilerinden olan Megalitik Kutsal Alanlar ve Oppidum, kültürel ve arkeolojik miras olarak bölgesel ve evrensel arkeolojik değere sahiptirler. Vize Oppidum, askeri ve dini karakterde yapılanmış bir merkezdir. Avrupa ve Balkanlar’daki örneklerinin hemen hepsinden büyük ve görkemlidir. Evrensel, ulusal ve yöresel düzeyde öneme sahip tarihsel, kültürel ve arkeolojik bir anıttır. Megalitik-Kültistik-Sembolik Arkeolojinin çok önemli ve görkemli temsilcileri olan bu anıtların tümünün, evrensel boyutta bilinmeleri ve hak ettikleri kalıcı yere sahip olmaları gerekmektedir. 14 Kutsal Alanın oluşturduğu Kutsal Merkez, aynı kültürü paylaşan ve çok geniş bir coğrafya içinde tanımladığımız büyük toplumların ortak buluşma yerleridir.
* Arkeopark Projesi’ne Başkan Desteği
Çok önemli ve benzerleri arasındaki en büyük olan Vize Oppidum ile ilgili çalışmalarım ile Kutsal Alanların Tümüne ait hazırladığım çok ayrıntılı çalışmaları, bir Arkeopark Projesi ile birleştirdim. Kırklareli İli Valiliği bana takip edeceğim yolu gösterdi. Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, çok uzun bir zaman diliminde ve özverili olarak hazırlanmış olan Projem’in gerçekleşmesi için büyük bir şans olmuştur benim için. Arkeolojik ve Tarihsel Kültürel Miras’ın değerini bu kadar mükemmel şekilde kavramış bir Belediye Başkanı ile karşılaşmış olmam ise benim yolumun doğru olduğunun ve hakikaten çok şanslı olduğumun göstergesidir.   
* “Vize’de Kültür ve Arkeoloji Turizmi yapılacak”
Projemizde öngörülen hedefler ve sürdürülebilir, kalıcı uygulamalarla Vize’nin, Kültür ve Arkeoloji Turizmi ile çok yakın bir tarihte, hak ettiği yeri ve adı alacağına inanıyorum. Projemizin ilk hedefi, Vize Oppidum’un (Kutsal Kale Yerleşimi) Güney Oppidum’u üzerine, dönemin ahşap konstrüksüyona sahip kalesini canlandırmaktır. İkinci hedefimiz ise 14 ayrı Megalitik Kutsal Alan’ın bulunduğu doğal bölgeyi Arkeopark olarak koruma ve değerlendirme kapsamına almaktır. Bölgede, Oppidum ile birlikte çok özel kimlikli bir Arkeopark oluşturulacaktır. 
* “Açılışta Müzik ve Sanat olacak”
Arkeopark ve Oppidum (Kutsal Kalenin) açılışında (sponsor desteği olabilirse), gelmelerini arzu ettiğimiz bazı ünlü müzisyenlerin konserlerine ve sanatsal etkinliklere yer vermeyi düşünüyoruz. İstanbul resim okul ve atölyeleri, ressam hocaları ve ressam öğrencileri ile açılışa gelerek, festival boyunca Oppidum ve Kutsal Alan Megalitik Anıtları’nın resimlerini yapacaklar. Sonuçta büyük bir sergi açılacak Vize’de. Açılış günlerinde, özel stantlarda çocuk ve gençlere seramik- takı- deri takı- sepet örme, metal çalışmaları gibi etkinlikler, Romanya’lı akademisyen arkeologlardan oluşan bir canlandırma grubu olan Terra Dacica Aeterna Grubu’nun üyeleri tarafından öğretilecek. Tarihi dönemin giysi ve takıları, ahşaptan yapılmış silahları boyanarak ve turistik eşyalara dönüştürülmüş olarak ve ayrıca sanatsal el becerileri çok iyi olan Vize’ye ve Oppidum’a en yakın köy olan Akpınar Köyü hanımları ve beylerinin   ürettikleri ürünler standlarda satılacaktır.
* “Atölye köy kurulacak”
Oppidum ve Vize arasında, Belediye Başkanlığının uygun göreceği alanlarda, kalıcı olarak bir Trak Köy ve Atölye Köy Kurulması ise projemizin tamamlayıcı ve çok özel olan bölümüdür. Projemizin önemli ve çok özel bir hedefi ise Oppidum ve Arkeopark arasında belirlenecek uygun bir alanda kurulmasını düşündüğümüz Sanat Akademisi’dir ya da başka bir deyişle Büyük Sanat Atölyesi. Şu anda burada görev almaya hazır olan ve okul bazında bize destek olan çok ünlü ve varlığı ile gurur duyduğumuz bir kuruluş projedeki yerini almak üzere bekliyor. Aynı desteği aldığımız müzisyenlerin varlığı da bir diğer gurur kaynağımız.
* “Turizm güçlenecek”
Her yıl festivaller ve etkinlikler, şenlikler, konserler, folklor şenlikleri, okçuluk bayramları, sergiler, Balkanların geleneği olan yemek şenlikleri ve davet edilecek olan yabancı ve yerli gruplar; bölgeye çok büyük boyutlarda turist getirecek. Bölgede turizmi güçlendirecek çok önemli tarihsel ve kültürel miras varlığını kullanarak ve devamlı olarak yenilikler katarak; orman yürüyüş parkurları  açarak, Oppidum Şenlikleri, Kutsal Alanlar Şenlikleri, Balkanlar ve Avrupa’da yaşayan tüm Trak kökenli halklar için ”Büyük Kutsal Merkezde Buluşma Şenliği” ve bunlar gibi pek çoğu ile bu bölge Avrupa ve dünya turizminde bölgesel farklılık yaratarak çok önemli bir kültürlerarası buluşma merkezi olacaktır. Istrancalar Bölgesi ve Vize bölge köylerinde, geliştirici, farkındalık yaratıcı, eğitici, etkinlikler, girişimcilik kursları verilecek ve zaten el becerisi, yöresel kültürü olan köylü hanımlar ve özellikle gençler için çalışma alanları yaratılacaktır. Vize ve Istrancalar Bölgesinde, turizm hareketliliğini arttıracak olan projemiz, tarih, kültür ve doğa turizmi ön plana çıkararak, pek çok iş koluna yeni iş imkânları yaratacak, atölyelerde yetişenler biz turizm için çalışıyoruz sloganıyla daha cesur ve yardım gördüklerini bilmenin verdiği güvenle büyük ataklar yapacaklardır. Oppidum ve Kutsal Alanlar, bu bölgede bir bütündürler ve Arkeopark kapsamında, birlikte değerlendirilerek, Vize’yi evrensel bir boyuta taşıyacaklardır. Tarihi, doğal, kültürel ve arkeolojik zenginliğe sahip olan bu coğrafya, bölgesel bir ayrıcalığa taşınmayı hak etmektedir.
* ”Istranca Dağları’nda olmayı sevdim”
Ben bu projeyi 17 yıl Istrancalar’ da, Kırklareli Vize’ye bağlı Akpınar dağ köyünde yaşayarak yazdım. 17 yıl bahar ve yaz aylarında buranın havasını kokladım, suyunu içtim. Orada yaşayanların doğumdan ölüme yaşamlarının, geleneklerinin içinde oldum. Düğünlerine, cenazelerine, asker düğünlerine, bayramlarına, hasat zamanlarına katıldım. İğmeli evlerde yaşayanlarla dost oldum, son iğmeli ev ustasını toprağa verdim. İğmeli evlerin onarımını ve yıkımlarını gördüm ancak yapmayın diyemedim. Köydeki muhteşem çitler bana Oppidum’un ahşap konstrüksüyonunu daha kolay anlattılar. Eğitimim ve eğitim sonrası saha araştırmalarımda , , görev aldığım üniversitelerde araştırmacı bir arkeolog hoca olarak etkin olmayı seçtim ve en çok Toros ve Istranca dağlarında olmayı sevdim. Oormanlık ve dağlık bölgeler benim için daima gizem dolu oldular. Aaraştırmalar ilerledikçe yaşamdaki devamlılığı keşfettim. Katıldığım bütün arkeolojik çalışmalarda her zaman geçmişte orada yaşanan hayatları düşündüm. Mesleğimi anlamlı kılanın geçmişin ruhu olduğuna inanıyorum. Bu evrensel mesleği seçmemin, Toros ve Istrancalarda bulunmamın tesadüf olmadığını biliyorum” şeklinde konuştu.
Gecede daha sonra Paul Dwyer gitar eşliğinde iki kelt müziği seslendirirken, ardından ise Grup Celteast Konseri verildi. Saat 20.30’da sona eren programın ardından davetlilere kokteyl ikramında bulunuldu. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.