Vekil Dibek, CHP’de ön seçimi önleyemez

10

 

Halk oylamasına günler kala partiler Türkiye yollarına döküldü. Ortalık toz duman olacak.
Başbakan Erdoğan 24 Temmuz’da “Evet Kampanyası”na Bingöl’den başlıyor. 36 il merkezini gezecek.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu seçildiğinden beri hiç durmadan ülkeyi dolaşıyor. Her gittiği yerde büyük coşku ile karşılanıyor. Hayır, kampanyası için CHP örgütleri de mahalle sorumluları belirleyerek kapsamlı bir çalışma içindeler.
Genel Başkanlar açık hava toplantıları ile 12 Eylül’deki halk oylaması için yazın sıcaklarında ter dökerken, yerel siyasiler de bölgelerinde çalışıyorlar.
Yerel siyasiler için halk oylaması fırsat haline geldi.
Milletvekili Genel Seçimi’nde adaylık düşünenler halk oylaması çalışmalarında yollara düşerek kendi siyasi hesaplarına da çalışmış olacaklar.
Trakya’nın lider partisi CHP örgütleri, mahalle sorumluları belirleyerek ayrıntılı bir “Hayır Kampanyası” için ter dökecekler.
Bu arada ön seçim beklentileri CHP’de aday bolluğu yaratacak gibi görünüyor.
Kırklareli de CHP’de ön seçim olursa, aday adayı sayısı 20’yi geçebilir.
Kırklareli Merkezden aldığım duyumlara göre CHP’den önseçim olursa aday adaylığı düşünenler belli olmaya başladı bile.
İl Genel Meclisi Başkanı Tuna Soykan’ın aday olduğunu yakın çevresine söylerken Babaeski’de kalabalık bir muhtar grubuyla toplantılar yaptığı haberi de bendenize ulaştı. Öte yandan İl Genel Meclis üyesi Hasan Dağ, muhtemel önseçimde aday adayı olduğunu Topçu Baba Anma Günü’nde bendenize iletti.
Kırlklareli Alevilerinin çok sevdiği Hasan Dağ, CHP’de uzun yıllar emek vermiş iyi bir partili olarak biliniyor. Önseçimde onu hafife alanları şaşırtacak bir oy alarak listede yerini alabilir diye düşünüyorum.
Mevcut Vekil Turgut Dibek MYK üyesi kozuyla önseçimi parti meclisinde engellemek için elinden geleni yapacağı iddia ediliyor.
Kırklareli CHP örgütlerinin tümünü kendinden yana delegelerden oluşturmasına ve kendinden yana il yönetimi seçtirmesine rağmen vekil Dibek’in ön seçimde eleneceği korkusu taşıdığı ileri sürülüyor.
Lüleburgaz’a gelince Vekil Tansel Barış bir dönem daha aday olduğunu bendenize açıkladı. Ancak CHP Lüleburgaz örgütünün Tansel Barış dışında dağlılardan bir isim üzerinde uzlaşarak Vekil Tansel Barış’ı eleyecekleri iddialarını da ciddiye almak gerekiyor. Nüfusuna göre Lüleburgazlılar, CHP listelerinde ön sıralar beklerken, önseçimde de çetin bir mücadele edecekler.
Başkan Emin Halebak ise sessizliğini korurken, geçtiğimiz ay 1500 kişilik bir kahvaltı toplantısıyla roman vatandaşlarla barıştı. CHP Belediye Başkanlarına adaylık engeli çıkarmaz ise önseçimin bölgede iddialı bir adayı olarak Başkan Halebak ta hesaba katılmalıdır.
Babaeski’ye gelince, Eski Vekil Mehmet Kesimoğlu bölgeye gelip halk oylamasında Hayır Kampanyası için örgütüyle beraber ter döküyor. Kırklareli CHP tabanının tanınan ismi Kesimoğlu Yerel Basınla bir araya gelerek toplantılar düzenleyerek etkili bir çalışma sergiliyor.
Önceki Babaeski Belediye Başkanı Haluk Tezsezer’in gazetemize yaptığı açıklamada önseçim olursa adayım açıklaması bölgede sürpriz ama etkili oldu.
Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal’ın da önseçimde aday olacağını gazetemize açıklaması Babaeski’de aday sayısını yükselterek CHP de oldukça hareketli günleri işaret etmeye başladı.
Halk oylaması çalışmaları hız kazanırken CHP de ön seçim kaçınılmaz hale geldi.
Halk oylaması için CHP’nin Hayır Kampanyası adaylık düşünenlere çok önemli bir zemin hazırlıyor.
Her adaylık düşünen siyasetçi kendi reklamı için kampanyaları kendi lehine çevirmek için kullanacaktır.
Olası bir baskın Genel Seçim’de CHP Merkez Yoklaması kararı alırsa aday olma hesabı yapan CHP’lilerin ümitleri suya düşecek ve çalışma şevkleri sönecektir.
CHP Babaeski İlçe Başkanı Av. İrfan Altınel ise “Şimdi halk oylamasına odaklanalım. 12 Eylül’den sonra adaylık dâhil her türlü siyasi düşüncelerinizi yazıp söyleyebilirsiniz, ben de öyle yapacağım” diyerek, dikkatleri halk oylamasındaki Hayır Kampanyası’nda toplanmasını istedi.
Başkan Altınel de CHP Babaeski siyasetinde adaylığı gündemde olan ve CHP’ye çok emeği geçmiş dürüst bir siyasetçidir. Kırklareli’de CHP’nin üç milletvekilini de kazanacağı büyük ihtimal diye düşünüyorum. Bu durumda CHP de adaylık düşünenlerin çoğalması da çok normaldir.
Ne kadar çok aday olursa CHP’de başarı o kadar yüksek olacaktır.
Merkez Yoklaması için uğraş vereceği iddia edilen vekil Dibek şunu bilmelidir; “Rakiplerinin kökü sudadır, onları biçtikçe daha gürleşerek karşına dikilirler”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here