Ve nihayet!

20
* Kırklareli İl Genel Meclisi bir gündem maddesini 3 günde geçirebildi. Kırklareli İl Özel İdaresi Strateji Geliştirme Müdürü Suna Dalcalı meclis çalışmalarının çok yavaş ilerlediğini belirterek çalışmaların hızlanması gerektiğini ifade etti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım ayı 9. birleşimini dün saat 10.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda İl Genel Meclisi Başkan Vekili Nedim Orcan başkanlığında gerçekleştirdi.
Birleşimin açılmasının ardından Kırklareli İl Özel İdaresi Strateji Geliştirme Müdürü Suna Dalcalı söz alarak; “Meclisin kararlarını hızlandırması gerekiyor. Bu hızda hazırlık bütçesi yapılması durumunda kanunlar gereği 24 Kasım’a kadar hazırlamamız gereken hazırlık bütçesini hazırlayamayacağız. Lütfen kararlar için biraz daha hızlı olalım” dedi.
Toplantının gündeminde 7. ve 8. birleşimlerde yanlış rapor hazırlanması nedeni ile karara bağlanamayan 2010 yılı İl Özel İdaresi Hazırlık Bütçesinde Gençlik ve Spor Hizmetleri’ne ayrılacak ödenekler yer aldı.
Gençlik ve Spor Hizmetleri Komisyonu Başkanı Hüseyin Taşkın kürsüye gelerek önceki hazırlanan raporda ödeneklerin kalemlere ayrılmış olması nedeni ile yanlış olduğunu ve yanlış raporun iptal edilmesini talep etti. Eski rapor oy birliği ile iptal edildi. Eski raporun oy birliği ile iptalinin ardından Gençlik ve Spor Hizmetleri’ne 200 bin TL ödeneğin aktarılması doğrultusunda yapılacak işlerin şu sıra ile yapılması gerektiğini belirtti;
1- Babaeski Kapalı Spor Salonuna radyant ısıtma sisteminin yapılması
2- Lüleburgaz Kapalı Spor Salonuna radyant ısıtma sisteminin yapılması
3- Pınarhisar Kapalı Spor Salonuna radyant ısıtma sisteminin yapılması
4- Babaeski 100. Yıl Stadyumu’nun oturma yerlerinin yapılması
5- Vize İlçesi Çakıllı Beldesi futbol sahasının ışıklandırılmasının yapılması
6- Kırklareli Anadolu Lisesi futbol sahasının aydınlatmasının yapılması
7- Demirköy ilçesine halı saha yapılması
8- Pınarhisar ilçesi Kaynarca Beldesi stadına soyunma odalarının, etrafının telle çevrilmesi
9- Demirköy İğneada Beledsi soyunma odası yapılması
10- Vize Antrenman yapılması
11- AKSF para yardımı aktarımı
12-  Lüleburgaz 75. Yıl Sahası’nın zemin düzeltilmesinin yapılması.
Raporun okunmasının ardından söz alan AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç; “Önceki raporda yapılacak işlerin yanlarına ayrılması gereken para miktarı da yazılmıştı ve bu yüzden yanlış olmuştu. Eski rapordan değişmesi gereken tek şey para miktarlarının değiştirilmesiydi. Ama bu raporda sıralama da değişmiş.
Ayrıca bu raporda yer alan AKSF para aktarımı çok arka planda kalmış. Öncelikli işler yapılmaya başlandığında AKSF para aktarımına gelene kadar 200 bin TL’den eser kalmaz ve gerekli para yardımı yapılamaz. Ben bu şekilde hazırlanan raporu kabul etmiyor ve olumsuz oy kullanacağımızı belirtiyorum” dedi.
CHP Grup Başkanı Hasan Dağ Metin Güvenç’in yaptığı konuşmaya cevaben söz alarak; “Siz Amatör Kulüpleri ne kadar düşünüyorsanız bizde aynı şekilde düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıllar bu kulüplere bir miktar para ayırdık. Daha sonra tekrar teklif ettiğimizde sizin çoğunluğunuzda iptal edildi. Şuan buraya 200 bin TL para aktarımı söz konusu. Belki bir gelir kaynağı oluşacak ve bu para 500 bin TL’ye çıkacak. Ben sıralamanın bu şekilde uygulanması şartı ile olumlu oy kullanacağımı belirtiyorum” dedi.
* “Bütçe fazlası veriyorsak, istemek hakkımız”
CHP İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç söz alarak; “Ben geçtiğimiz günlerde de söyledim. Biz neyin hesabını yapıyoruz? Biz batmış bir bütçe ile 1’er TL fasıl açarak iş yapmaya çalışıyoruz. Bizim ilimiz 81 il arasında bütçe açığı vermeyerek devlete para veren 10 il arasında. Biz bu parayı veriyorsak ihtiyacımız olan parayı istemek ve almak en doğal hakkımız. İktidar partisinin bu işe bu yüzüyle bakarak bize para göndermesi gerekiyor” dedi.
Metin Güvenç bu konuşmaya cevaben bir konuşma yaparak; “Konuları saptırmayalım. Biz burada kendi işimizi yapalım. İşin içerisine bu konular girerse iş başka yerlere gider. Buradaki konu AKSF’ye para aktarımı. Bunu size hatırlatırım. Ben bu rapora olumlu oy vermiyorum” dedi.
Hasan Dağ ise verdiği cevapta; “Arkadaşlar tribünlere oynamayalım. Rapor bu şekilde oylamaya sunulacak. Öncelik sırası bu olduğu şekilde biz olumlu oy kullanacağız” dedi.
Meclis Başkan Vekili Nedim Orcan tartışmalara son vererek raporu oylamaya sundu. Yapılan oylamada 14 kabul 5 ret oy kullanıldı ve rapor oy çokluğu ile kabul edildi. Alınan bu karar sonrası 3 gündür meclisin gündeminde olan Gençlik ve Spor Hizmetleri Hazırlık bütçesi meclisten geçmiş oldu. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here