VCD Dönemi kapandı

23
1990’lı yıllarda yeni nesil film sektörü ile birlikte piyasaya sürülen ve o yıllar insanların vazgeçilmezi
HABER MERKEZİ
1990’lı yıllarda yeni nesil film sektörü ile birlikte piyasaya sürülen ve o yıllar insanların vazgeçilmezi haline gelen Video Compact Disk (VCD) dönemi artık sone erdi. VCD Filmler 2000’li yılların ortalarından bu yana yerini DVD, son dönemde gelişen teknoloji ile öne çıkan Blueray ve High Definition (HD) filmlere bıraktı.
*1 VCD 3 TL
Power Vizyon Film ve Müzik Market sahibi Giray Pala, VCD Sektörü’nün sona ermesinden dolayı elinde kalan VCD Filmlerin tanesini 3 TL’den satışa çıkardığını söyledi.
2003 yılında Kırklareli’de Power Vizyon ismi ile film ve müzik market olarak hizmet vermeye başladığını ifade eden Giray Pala, o yıllarda VCD satışlarının iyi olduğunu, ama 9 yılda yüksek bir hızla gelişen teknoloji ile insanların VCD’ye olan ilgisinin azaldığını, bunun yanında ekonomik sıkıntı içinde olması sebebi ile elinde bulunan VCD Filmlerin tanesini 3 TL’den zararına satarak, elindeki 1500’ye yakın VCD film arşivini paraya çevirmek zorunda kaldığını söyledi.
Aynı zamanda ünlü sanatçıların kaset albümlerinin de ilgi görmediğini ifade eden Giray Pala, kaset döneminin de tarihe karıştığını, insanların interneti kullanarak istedikleri her şeyi yapabildiklerini, bu nedenle müzik ve film piyasasının internet karşında öldüğünü söyledi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here