Vatandaşların ilgisizliği ilimizin tek sineması Cine Plaza’ya darbe vuruyor

14
Vatandaşların ilgisizliği ilimizin tek sineması Cine Plaza’ya darbe vuruyor

Kırklareli’nde artık bir kültür neferi haline gelmiş olan Cine Plaza, vatandaşların bu sektörden mahrum kalmaması adına birçok fedakarlıkta bulunarak, çoğu zaman ticari bakış açısını geri plana atıyor. Çok uzun yıllardır sinema salonu olmayan ilimizde insanlar, geçmiş zamanlarda Babaeski ya da Edirne gibi sinema gösterimi olan yerlere gitmek zorunda kalırdı. 1999 yılında açılan ilk sinema salonuyla Kırklareli’nin bu açığı giderildi. 2000 yılında da Cine Plaza hizmete girdi. O tarihten bu yana 10 yıldır Kırklareli’nin tek sineması olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Diğer illere göre bilet fiyatlarında da her zaman makul ayarlamalar yapmış olan Cine Plaza, zaman zaman düzenlediği indirim ve kombine bilet gibi kampanyalarla da vatandaşların sinema kültüründen mahrum kalmaması için üstün bir gayret sarfediyor. Ancak tüm bunlara rağmen Kırklareli’nde son yıllarda artan ilgisizlik sinemamızı zor durumda bırakıyor.

Bir filmi getirmenin yaklaşık maliyetinin 15-20 bin TL civarında olduğunu ifade eden Cine Plaza yetkilileri,bu masrafların yarattığı koşullar altında, en yeni filmlerin bile beklenen ilgiyi görmemesi neticesinde bazı filmleri henüz getirmediklerini söylediler. Son günlerin popüler filmlerinden Ejder Kapanı, Kutsal Damacana 2 gibi filmleri ilgi görülmemesi riski nedeniyle getirmediklerini kaydeden Cine Plaza yetkilileri, kış mevsimi olmasına rağmen salonların beklenen sayıda doluluğa ulaşmadığından yakındılar.

Kırklareli’nde neden sinemaya ilgi yok?

Yıllardır ‘bir sinemamız bile yok’ diye yakınan Kırklarelililerin özellikle son yıllarda sinemaya ilgi göstermeyişi bir çelişki oluşturuyor. Filmleri çoğu zaman Istanbul ile aynı anda gösterime sokan Cine Plaza, bilet fiyatındaki minimalliği de buna eklemesine rağmen salonu dolduramayınca, aynı anda gösterim yöntemini pek tercih etmemeye başladı. Aslında yapılan araştırmalar, sinemaya ülke çapında bir ilgisizlik olduğunu gösteriyor. 2008 yılında 51 Türk Filmi’nin gösterime girdiği Türkiye’de, bu filmlerin izlenme sayısı 23 milyonken, 2009 yılında gösterilen 70 Türk Filmi’ni 19 milyon kişi izlemiş. Çekilen film sayısı artmış, ancak izleyen kişi sayısı azalmış. Her ne kadar bunun küresel krizin etkileriyle insanların bütçelerinde maksimum kısıtlamalara gitmesi sebep olarak gösterilse de, Türk Filmlerinde izleyici oranının düşmüş olması, filmlerin beklenen kalitede olmadığı ve senaryoların beğenilmediği ihtimalini de güçlendiriyor. Çekilen onlarca filmin arasından sadece çok az bir kısmı yoğun ilgi görüyor.

Ülke genelinde gerçekleşen bu reaksiyonlar doğal olarak Kırklareli’nde de hissediliyor. Uzun yıllardır Hollywood filmlerinin furyası altında kendisini büyük prodüksiyonlu, bol efektli, sürükleyici senaryolu filmlere alıştırmış olan insanlar, Türk filmlerinin arttığı, Amerikan filmlerinin azaldığı bu süreçte, maalesef konuların ya çok basit ya da hep birbirine benzedeğinden şikayet ediyor.

Istanbul’daki bilet fiyatlarının en aşağısındaki rakamın bile yarısını bilet fiyatı olarak belirleyen Cine Plaza yetkilileri, yaz mevsiminin ardından, yeni sezonda bekledikleri ilgiyi göremediklerini söylediler.

Seyirci sayısında geçen sezona göre %60 oranında azalma olduğunu belirten yetkililer, Kırklareli’ndeki ilgisizliğin sebebini halen anlayamadıklarını da sözlerine eklediler.

Cine Plaza’nın Kırklareli’ndeki sıkıntılarını birazda onların ağzından dinleyelim:

“Yeni sezonla birlikte gösterime giren birçok filmi, Istanbul ile aynı anda seyircimize ulaştırdık. Ancak buna rağmen bazı seansları, sayı azlığından ötürü iptal etmek zorunda kaldık. Neticede filmi izlemeye gelenler de, bilet satışı belirli bir sayıya ulaşmadığı için filmi izleyemediler. Bu vehameti büyük prodüksiyonlu fimlerde de yaşıyoruz. Yaz aylarında müşteri olmaması normal. Herkes dışarda gezmek istiyor. Ancak kış mevsiminde olmamıza rağmen durum hiçte iç açıcı değil. Sezon başından bu yana bilet fiyatlarını 8 TL’nin üzerine çıkarmadık. Kırklareli halkını sinemasız bırakmamak için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyor ve ticari olarak katlanılması zor fedakarlıklar yapıyoruz. Gücümüzün yettiği yere kadar bu kültürü Kırklareli’nde yaşatmaya devam edeceğiz. Takdir yine de Kırklarelililerindir.”

…….

Sinema sektörüne darbe vuran diğer bir sektörde korsan sektörü. Filmler daha gösterime girmeden korsan DVD’lerinin piyasada olması, insanları “Evimde rahat rahat film izlerim” psikolojisine sürüklüyor. Sinemaya da aynı parayı verecek olan birçok izleyici bu yola başvurarak, sinema sektöründe maddi olarak zarara uğramasına katkı sağlıyor.

Kırklareli sinemaya gereken önemi göstermezse   ne olacak?

Istanbul’da 4 kişilik bir ailenin bir film izleme maliyetinin herşey dahil en az 100 TL olduğundan bihaber olan Kırklarelililer, eğer şehrin tek sinemasına ilgi göstermemeye devam ederse, yine sineması olmayan bir kentin insanları haline gelecekler. Bu durumda “Yine sinemasız kaldık, bir sinemamız bile yok” söylentileri tekrar meydana gelecek. Ardından herkes sinema izlemek için ya Edirne’ye gitmek zorunda kalacak, ya da şu anda olduğu gibi korsan DVD almaya devam edecek. Cine Plaza yetkilileri her ne kadar sektörü ayakta tutmaya çalışsalar da, güçleri nereye kadar yetecek bilinmiyor. Burada iş Kırklarelililere düşüyor. Bir paket sigara parası fiyatında olan biletlerle, kalite çizgisini aynı şekilde devam ettirerek; en yeni filmleri, en güzel görüntü ve ses kalitesiyle, sınırsız hizmet anlayışıyla, rahat ve konforlu salonlarda, sinemanın bir sanat olduğunun bilincinde olan bir personelle, gönülden hissederek sürdürmeye devam eden sinemamızı ayakta tutmamız gerekiyor.

Kırklareli Avatar’ı ne zaman izleyecek?

Tüm dünyada fırtınalar estiren ve hasılat rekorları kıran Avatar filmi, Cine Plaza yetkililerinin çok istemesine rağmen bu hafta getirtilemedi. Sınırlı sayıda kopya ile oynayan film için, şu an 35 sinemanın sırada beklediğini kaydeden Cine Plaza çalışanları, bu hafta sadece 5 kopya çoğaltılan Avatar için sırada olduklarını ve en kısa sürede filmi Kırklarelililerin gösterimine sunmak için, yoğun görüşmeler ve girişimlerde bulunduklarını söylediler.

 Ayrıca sinemamızın yetkilileri 12 Şubat’ta vizyona girecek olan Recep Ivedik 3’ün tüm ülkeyle aynı anda gösterileceğini belirttiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here