Üzeri buz tutsa bile hayatta kalıyor

21
Kırklareli’nin bazı noktalarına Kırklareli Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından ekilen Ateş Dikeni bitkisi kentte yaşanan don olaylarında üzeri buz tutmasına rağmen dirençli bir şekilde yaşamını sürdürmeye devam ediyor.

HABER MERKEZİ
 
Yabancı ismi Pyracantha coccinea olan Ateş Dikeni gülgiller familyasından geliyor, yaz kış yeşil kalan bitkinin meyveleri halk arasında "Köpek Elması"" Tavşan Elması" "Kuş Elması" olarak da biliniyor.
Bitki 3 metreye kadar boylanıyor. İnce uzun ve oval yaprakları olan bitki salkım şeklinde sarımtrak ve beyaz çiçekler açıyor. Dikenli bir çalı bitkisi olan Ateş Dikeni, koyu kırmızı, kırmızı turuncu ve sarı renkli, üzüm salkımı şeklinde meyveler yapıyor. Bitkinin meyveleri tatlıdır. İnsan sağlığına, özellikle de yüksek tansiyona olumlu etkisi vardır. Bitki bol ışığa, az suya ihtiyaç duyar. Üzerinde geliştiği toprakta çok besin öğesi aramaz. Bahçelere tek başına ya da gruplar halinde dikilebilir. Ayrıca çit oluşturmak için de kullanılır.
Ateş Dikeni bitkisi herdem yeşil olup, Ankara iklimine bile uyumlu bir bitkidir. İlkbaharda salkım şeklinde sarımtrak ve beyaz renkli çiçek açarlar. Daha sonra türlerine göre koyu kırmızı, kırmızı, turuncu ve sarı renkli üzüm salkımı şeklinde meyve yaparlar. Çevre düzenleme çalışmalarında tek tek veya ikili-üçlü gruplar şeklinde kullanılabilirler.
En önemli özellikleri soğuğa ve kuraklığa dayanıklıdırlar. Bu nedenle kışın dahi üzerindeki meyveler dökülmeyerek dekoratif bir görüntü oluştururlar ve doğada yaşayan birçok canlı türleri için besin kaynağıdır. Aynı zamanda ateş dikenlerinin meyvelerini yiyen kuşlar, ateş dikeninin meyvelerini yemeye gelen ve bitkilere zarar veren böcekleri de yiyerek kimyasal mücadeleye gerek kalmadan biyolojik yöntemlerle doğaya katkıda bulunurlar.
Ateş dikenleri dekoratif olmalarının yanısıra dikenli bir bitki olması özelliği ile de canlı çit görevi görürler. Ateş dikenleri büyük orman sahalarında ormana estetik bir görünüm vermekle beraber orman yangınlarında geç tutuştukları için yangının yayılmasına engelleyici rol oynarlar.
Ateş dikenleri çelik ve tohumla üretilmektedir. Ancak tohumla üretimde tohumların çimlenme yüzdesi düşük olduğu için çelikle üretim tercih edilmektedir. Aynı zamanda tohumla üretimin başka bir dezavantajı da meyve kalitesi düşük olur ve çelikle üretime göre geç meyve verirler. Çelikle üretimde ise kışın alınan çelikler sonbaharda fidan olarak dikilebilirler ve meyve vermeye başlarlar.
Genelde hepsi ilkbaharda beyaz, küçük küçük çiçek açar. Çiçeklerin kokusu pek hoş değildir. Yaz sonunda çiçekler boncuklara dönüşür. Öbek öbek sarı, turuncu, kırmızı boncukların dışında özel bir tür olan, yakın zamanlarda laboratuarlarda üretilmiş alacalı yapraklı türü de vardır. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here