Üzer Grev fiyatları yükseltti

15
Kırklareli Kuyumcular Derneği Başkanı Tahsin Üzer,  darphanede ki grev nedeniyle çeyrek altının karaborsaya düştüğünü bildirdi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Kuyumcular Derneği Başkanı Tahsin Üzer,  darphanede ki grev nedeniyle çeyrek altının karaborsaya düştüğünü bildirdi.
Üzer yaptığı açıklamada, kuyumcuların çeyrek altını darphane yerine karaborsacılardan yüksek fiyatlara almak zorunda kaldıklarını söyledi. Çeyrek altının 140 liradan satılması gerekirken, darphanenin üretim yapmaması üzerine 150 liradan işlem gördüğünü belirten Üzer, kuyumcuların karaborsadan çeyrek altını 10 ile 20 lira fazla fiyatla aldığını kaydetti. Kuyumculuk sektörünün çok önemli bir sorunla karşı karşıya kaldığını ifade eden Üzer "Bu sorun kuyumculuk sektörünü ilgilendirdiği kadar tüm vatandaşı da ilgilendiriyor. Türkiye’de küçük altın ve benzeri sarrafiye ürünleri üreten tek mercii darphanedir. Çeyrek altın en çok yaz döneminde talep görüyor. Yaz dönemi tüm kuyumcular için çok önemli. Bu yıl 8 Temmuz’da darphane çalışanları grev kararı aldı. Uzun yıllardır böyle bir sorun yaşamamıştık. Grev kararının üzerinden 68 gün geçti ve darphane halen altın üretmiyor. Kuyumcular olarak çeyrek altın bulmak zorundayız. Darphanenin grev kararı alacağını daha öncesinde hisseden büyük firmalar çeyrek altın ve benzeri altın çeşitlerinden stok yapmış. Darphaneden altın alamadığımız için büyük firmaların stoklarındaki altınlardan almak zorundayız. Büyük firmaların stoklarındaki altınlardan alırken, 18 liralara varan haksız kazanç ödemek zorunda kaldık. Darphane’deki grev nedeniyle çeyrek altın karaborsaya düştü. Vatandaş çeyrek altını 10 ile 20 lira arasında fazla fiyatla satın almak zorunda kalıyor" diye konuştu.
Başkan Üzer, darphanenin grevde olmasının Türkiye için kötü bir durum olduğunu savundu. Darphanenin üretim yapmaması ve karaborsa oluşmasının ülkenin imajı zedelendiğini ileri süren Üzer, şöyle devam etti: “Devletin stratejik kurumlarından birisi olan darphanedeki sorunun biran önce çözülmesini istiyoruz. Kuyumculuk sektörü olarak karaborsa oluşsun istemiyoruz. Umut ederim bu grev en kısa zamanda çözülür ve inşallah darphanemiz bir daha böyle bir grevle karşılaşmaz. Şu anki çeyrek altının fiyatı 150 lira. Ancak vatandaşlarımız darphanedeki grev olmasaydı 140 ve 142 liralarda küçük altın alacaktı." Kuyumcu Haşim Kök de darphanenin greve girmesinin ardından altın bulmakta güçlük çektiklerini kaydetti. Kapalı çarşıda bulunan altınlara yüksek fiyat ödediklerini bildiren Kök, "Darphanedeki grev tüm kuyumculuk sektörünü ve vatandaşları yakından etkiledi. Umarım bu sorun çözülür de kuyumcular olarak hem biz, hem de vatandaşlar küçük altını normal fiyatlarında alırız" dedi. Serkan Koçtürk 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here