Üsküp Belediye Başkanı Hüseyin Kasap iki Üsküp’ü bir araya getirdi

64
Kırklareli’nin Üsküp  Beldesi ile Yunanistan’ın Novoskopi Beldesi’nin Futbol Takımları ”Dostluk ve Kardeşlik” maçında buluştu. Maç 3-3 berabere sonuçlandı. Kıyasıya mücadele de maçı kazanan dostluk oldu. 
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Üsküp  Beldesi ile Yunanistan’ın Novoskopi Beldesi’nin takımları ”Dostluk ve Kardeşlik” maçında buluştu.
Üsküp  Beldesi’ndeki Sentetik Saha’da oynanan maçta, başlama vuruşunu Kırklareli  Milletvekili Şenol Gürşan yaptı. Tarafların kıyasıya mücadelesinde karşılaşma 3-3 beraberlikle sona erdi.
Karşılaşma sonrası Ak Parti Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz  Türk ve Yunan Takımları’nın sporculara madalyalarını verdi. Maçın ardından Üsküp Belediye Başkanı Hüseyin Kasap, yaptığı konuşmada, bu tür etkinlikler ile iki komşu ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin arttığını, sporun kardeşlik ve dostluklara vesile olması nedeniyle böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirtti ve böyle organizasyonlara ev sahipliği yaptıkları için heyecanlı ve mutlu olduklarını ifade etti.
Üsküp Nahiyesi’nin tarihi bir geçmişe sahip olduğunu anlatan Başkan Kasap, konu ile ilgili şöyle konuştu;
"1923 yılında beldemizde yaşayan 4 bin Rum, Mübadele Anlaşması ile Yunanistan’a göç etmiş. Göç eden Rumlar da Batı Trakya’da yerleştikleri bölgeye Novoskopi (YeÜsküp) adı vererek bir belde oluşturmuşlar. Bu beldenin birçok mahallesine de bizim mahalle adlarını vermişler. Birde Üsküp’ün o dönemde ki maketini yapmışlar. Üsküp’te doğup büyüyen bu Rumlar burada ki hatıraları ile yaşamışlar ve bizim topraklarımızı vatanı gibi sevmişler. Biz de bu gün o Rumların torunlarını beldemizde misafir etmek için böyle bir organizasyon düzenledik" dedi.
Milletvekili Gürşan  da Belediye Başkanı Hüseyin Kasap’ın yapmış olduğu bu güzel organizasyonu duyduğu gibi Ankara’dan ayağının tozu ile ”Dostluk ve Kardeşlik” Maçı için Üsküp’e geldiğini,  bu organizasyonla iki ülkenin ilişkilerinin daha fazla artacağına inandığını kaydetti. 
Belediye Başkanı Hüseyin Kasap’ın, Türkiye Üsküp ve Yunanistan Üsküp futbolcuları ile Yunanistan’dan gelen misafirlere verdiği yemekten sonra gece yerel sanatçıların konseri ile son buldu. (Hacer Gökkaya)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here