Ulus; “Varroa parazitleri Arı Irkları’nın yok olmasına neden olabilir”

23
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıvan Ulus; "Varroa Parazitleri Arı Irkları’nın yok olmasına neden olabilir" dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıvan Ulus; "Varroa Parazitleri Arı Irkları’nın yok olmasına neden olabilir" dedi.
Ulus yaptığı açıklamasında, bal hasadı sona eren arıcıların Varroa Parazitleri’ne karşı arılarını ilaçlaması gerektiğini söyledi. Varroa Parazitleri’nin arıların kanını emdiğini ifade eden Ulus, Varroa Parazitleri’nin arıların en büyük düşmanı olduğunu belirtti.
Varroa Parazitleri’nin Arı Ölümleri’ne neden olduğunu ileri süren Ulus; "Varroa Parazitleri arıların kanını emiyor. Salgıladığı bir madde dolayısıyla arıların kısa sürede ölmesine neden oluyor. Bal Hasadı’nın sona ermesinin ardından arıların baş düşmanı olan Varroa Parazitleri’ne karşı Arı Kolonileri’nin ilaçlanması gerekiyor" diye konuştu.
Varroa Parazitleri’nin yavru çürüklüğü hastalığına neden olduğunu vurgulayan Ulus, şunları kaydetti:
“Arıların oğul dönemlerinde gözünün içine girerek arı larvalarını yiyor. Buda arıya zarar verdiği gibi arıların sakat olmasına sağlıyor. Varroa Parazitleri’nin yavru çürüklüğü hastalığına neden oluyor. Dolayısıyla Arı Ölümleri artıyor. Varroa Parazitleri Arı Irkları’nın yok olmasına neden olabilir. Arıcılarımız Varroa Parazitleri’ne karşı duyarlı davranmaları ve zamanında ilaçlama yapmaları gerekiyor. Trakya Arısı en değerli Arı Irkları’ndan birisidir. Kafkas Arı Irkı’ndan sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından koruma altına alınan 2. Arı Irkı’dır. Farklı iklim koşullarına uyum sağlan ve verimli olan, çalışkan ve hastalıklara karşı dirençli özellikleriyle kendisini Türkiye’ye kabul ettiren Trakya Arısı’nın korunması için en iyi şekilde bakımlarının, hastalıklara karşı gerekli ilaçlamaların yapılması önemlidir."
Ulus, Varroa Parazitleri’nin ayrıca bal verimini azalttığını kaydetti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here