Ulu Önder Atatürk’ün Kırklareline gelişinin 79. yıl dönümü coşku ile kutlandı

18
Ulu Önder Atatürk’ün Kırklareline gelişinin 79. yıl dönümü coşku ile kutlandı

Atatürk’ün Kırklareli’ne gelişi’nin 79. yıldönümünde Kırklarelililer Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü andılar.

Saat 14.00’da ilimiz Vilayet Meydanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törene Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Akkoç, Kırklareli Belediye Başkan Vekili Ünal Başkur, Vali Yardımcıları, askeri erkan, kamu kurum-kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Çelenk sunumun ile başlayan törende ilk olarak Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Valilik çelengini ardından Tuğgeneral Hakan Akkoç, Garnizon Komutanlığı çelengini son olarak ise Belediye Başkan Vekili Ünal Başkur , Belediye Başkanlığı çelengini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtı’na sundular. Çelenk sunma töreninin gerçekleşmesinin ardından, saygı duruşu ve hemen akabinde Istiklal Marşı okundu.

Daha sonra ise kortej halinde Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirilecek olan programa yürüdüler. Halk eğitim Merkezinde saat 14.30’da başlayan programın Kırklareli Belediye Başkan Vekili Ünal Başkur’un günün anlam ve önemini belirten bir konuşmasını gerçekleştirerek “Her yıl olduğu gibi, bu yıl da büyük kurtarıcının şehrimize gelişinin 79. yılını kutluyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Kırklareli’ne, o zamanki Iç Işleri Bakanı ve beraberindeki heyet ile özel trenle saat 15.00 sıralarında gelmiştir.

Programın devamında Araştırmacı Yazar Nazif Karaçam’ın 20 aralık 1930’da Atatürk’ün Kırklareline gelişi ile ilgili konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Araştırmacı Yazar Nazif Karaçam;

“Atatürk, 1930’da denediği çok partili hayatın irtica ile sonuçlanması, genç cumhuriyetin tehlikeye girmesi üzerine bunun nedenlerini araştırmak amacıyle 3.5 ay sürecek olan bir yurt gezisine çıkmıştır. Gezinin en son durağı yada bölümü Trakya olmuştur. Ancak Trakya gezisi yarıda kalmış, bu bağlamda Tekirdağ ve Çanakkale’ye gidememiştir.

O zamanki Türk halkının söylediği ifadeyi kullanacak olursak Gazi Mustafa Kemal 20 Aralık 1930’da Trakya’da önce Kırklareli’ne gelmiştir. Kırklareli’ni öncelikli ziyareti bazılarının söylediği gibi öylesine bir ziyaret değildir. Çünkü çok partili hayat denemesinde Trakya’da Kırklareli o yıl Ağustos ayında yapılan Yerel Seçimler’de Atatürk’ün Genel Başkanı olduğu CHP’ye oy vermemiş, Fetih Okyar’ın partisi Serbest Cumhuriyet Partisi’ni desteklemiştir. Ancak Kırklarelililerin bu muhalefeti cumhuriyete, Mustafa Kemal’e değil, zamanın Başbakanı Ismet Paşa’nın hükümetine, onun icraatına olmuştur. Bu Demokratik Muhalefet olduğu için olay Atatürk’ün ilgisini çekmiş, aradığı muhalefeti Kırklareli’ne bulduğu için ilk ziyareti Kırklareli’nde yapmıştır.

Atatürk’ün Kırklareli ziyareti bir yemek muhabbeti ile geçiştirecek kadar öylesine bir ziyaret değildir. Aksine, Mustafa Kemal, Kırklareli‘nde çok önemli açıklamalarda bulunmuş, özellikle Belediye, Halk Partisi ve Türk Ocağı ziyaretleri önemli konuşmalarla, bilgi alışverişiyle geçmiştir.” diyerek konuşmasını tamamladıktan sonra, Ziyagökalp Ilköğretim Okulu öğrencilerinden görevlendirilen bir öğrenci günün anlamına uygun şiirinin okumasının ardından ise, Ziyagökalp Ilköğretim Okulu öğrencilerinin Vali Cengiz Aydoğdu’ya Atatürk’ün gelişini simgeleyen Türk Bayrağını teslim ettiler. Daha sonra konpozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödül töreninin ardından ise programın sonunda hardaliye ikramı ile program son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here