“Türkiye ve Güney Afrika arasındaki ilişkiler geliştirilmeli”

4
Kırklareli Üniversitesi Afrika Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi tarafından 13 Aralık 2011 Salı Günü saat 13.00’da Kırklareli Üniversitesi Konferans Salonu’nda (Üst Salon) “Küreselleşme Çağında Güney Afrika ve Türkiye” konulu bir konferans düzenlendi.
HABER MERKEZİ
Gerçekleşen konferansta Güney Afrika Cumhuriyeti Botswana Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Haron konuşmacı olarak katıldı.
Konferansa Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, İş-Kur İl Müdürü Hasan Aksoy, Orman İşletme Müdürü Şahin Aybal ve öğrenciler katıldı.
* “Kurulmak istenen yakın ilişkilere önem veriyoruz”
Konferans öncesinde bir açılış konuşması yapan Rektör Mustafa Aykaç şunları kaydetti; 
“Kırklareli Üniversitesi kuruluşundan itibaren yapmak istedikleri konusunda büyük emekler sarf etti. Sahip olduğumuz tecrübeye bakmaksızın, üniversitelerin sahip olması gereken fonksiyonlar ile adım adım gerekli olanı yerine getirmeye çaba sarf ettik. Her zaman bu konuda istekli olduk. Öyle olmaya devam edeceğiz. İlimizde, sosyal ve kültürel hayatımızı zenginleştirecek her türlü faaliyeti ilimizin tüm kurumları ile beraber yerine getirme konusunda büyük çaba sarf ediyoruz.
Üniversite bünyemizde kurulan araştırma ve uygulama merkezlerimiz var. Bu merkezlerimizin sayısı 6’yı geçti. Bu merkezlerimizden bir tanesi de Afrika Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi
Türkiye’nin her alanda Dünya’nın tüm kıta ve ülkeleri ile daha yakın sıcak ve sıkı işbirliği imkanlarını geliştiriyor. Üniversitelere olarak bizler kurulmak istenen bu yakın ilişkilere önem veriyoruz. Bu ilişkileri kurmak için büyük çaba sarf ediyoruz.
Kırklareli Üniversitesi olarak Afrika ile olan ilişkilerimize önem veriyoruz. Afrika’daki üniversiteler ile iş birliği imkanlarını geliştirmeye çalışıyoruz. Yakın zamanda birden fazla üniversite ile iş birliği çalışmalarımız hızlanacak.”
İki ülke arasında olan ilişkiler hakkında bilgi verecek olan Prof. Dr. Muhammed Haron’un davetlerini kırmayarak konferans için buralara kadar geldiğini kaydeden Rektör Aykaç, Prof. Dr. Muhammed Haron’un babasının Güney Afrika’da sembol olmuş bir isim olduğunu, Babası Abdullah Haron’un Güney Afrika’da ırkçılığa karşı verdiği mücadele sonucu şehit düştüğünü söyledi.
Rektör Aykaç, bundan sonra Afrika üniversiteleri ile ilişkilerinin geliştireceklerini ve bunların meyvesini berberce yiyeceklerini kaydetti.
Konferansın konuşmacısı; Prof. Dr. Muhammed Haron konferansını Kırklareli Üniversitesi ve Afrika Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi Müdürü Mustafa Yayla tercümanlığında verdi.
Prof. Dr. Muhammed Haron konferansta Güney Afrika ve Türkiye arasındaki ilişkilerin nasıl olması gerektiği ile iki ülke arasındaki işbirliği çalışmaları hakkında bilgi verdi. 
Türkiye-Afrika arasındaki ortak noktalar olduğunu belirten Muhammed Haron, her iki ülkenin sosyal, ekonomik ve uluslar arası ilişkilerde önemli rolleri bulunduğuna dikkat çekti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here