Türkiye Sakatlar Derneği ile engeller birer birer aşılıyor

7
Kırklareli merkez ilçede kurulduğu 2006 yılından bu yana özürlü
vatandaşlarımızın her türlü sorununa her platformda çözüm arayan Türkiye
Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şubesi, 2010 yılını da yoğun geçirdi.

HABER MERKEZİ

Yapılan faaliyetlerle ilgili olarak Dernek Başkanı İrfan Özeklioğlu yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Derneğimiz merkez ve ilçeler dahil 8 üye ve üye olmayan engelliye tekerlekli sandalye, felçli hastada kullanılmak üzere 1 adet havalı yatak ve 3 çift koltuk değneği verdi.  Gerek 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda gerekse birçok önemli gün ve hafta da engellilerimizi temsil etmek amacıyla ziyaret ve törenlere katıldı. Birçok Kurum Müdürüyle görüşme yapmış ve yapılmaya devam ediyor olup, engelli üyelerimizin sıkıntıları ve yapılması gerekenler hakkında istişareler yapılmaktadır.
Derneğimiz, İş-Kur, Toplum Merkezi ve Halk Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile 10 engelli üyemize mesleki eğitim kazandırmak amacıyla Ev Aksesuarları Kursu açmış ve sergiye sunmuştur. Yönetim Kurulumuz tarafından Anneler Günü’nde engelli aileleri ziyaret edilmiştir. Antalya’da yapılan ve Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı ve Türkiye Sakatlar Derneğine bağlı 65 şubenin katılımıyla gerçekleşen Başkanlar Kurulu Toplantısı’na Derneğimiz Yöneticileri katıldı. İlimizde yapılan istihdam amaçlı komisyonlara Derneğimce temsilci gönderilmiştir.
Derneğimiz bürosuna gelen ayda yaklaşık 100-150 engelli birey ve engelli yakınına devletimizin sağlamış olduğu çeşitli haklar hakkında bilgi veriliyor olup, bilinçli bir engelli birey olması sağlanmaktadır. Derneğimiz Temsilcisi Kırklareli Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Bahadır Genim’in talebiyle Engelliler Çalışma Kurulu kuruldu. Kırklareli Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu ve Eğitim Uygulama Okulu ile ortaklaşa İlimiz Halk Eğitim Merkezinde Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz’ın konuşmacı olarak katıldığı “Engelli Hakları Konferansı”nın gerçekleşmesine katkı sağladık. “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”kutlamaları çerçevesinde Dernek üyelerimden oluşan 50 kişilik bir grup Ankara’da Türkiye Sakatlar Konfederasyonumuz tarafından düzenlenen etkinliklere katılmış ve Engelli üyelerimize Anıtkabir ziyareti gerçekleştirmiştir.
Avrupa Birliği Hibe Projeleri kapsamında toplamda 3 adet proje sunmuş olup, projeler değerlendirme aşamasındadır. Bu projelerimiz şu şekildedir:
1. Proje: “Sizi Hayata Bağlıyorum” Başvuru Tarih:28.09.2009. Başvuru Yeri: Sofya. Proje Ortakları: Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şubesi-Krklareli Eğitim Uygulama Okulu-Bulgaristan Burgas Görme Engelliler Spor Kulübü. Bütçe: 62 bin 719,47 Euro. Amaç: TR ve BG’de Santral Operatörlüğü Kursu,Eğitim Uygulama Okulu’nun Bahçesinin düzenlenmesi.
2. Proje: “Çocuk Haklarının Güçlendirilmesi” Başvuru Tarihi:01.07.2010. Başvuru Yeri: Brüksel. Proje Ortakları: Türkiye Sakatlar Derneği-Belgrat Engelli Bireyleri Destekleme Derneği-Zagreb Özel İhtiyaçları Olan Çocukları Destekleme Derneği-Sofya Uzay ve Çocuk Derneği-Yunanistan Thessaloniki Engelli Derneği. Bütçe: 280 bin 234 Euro. Amaç: Kırklareli’nde Engelli Çocuklarında kullanabileceği oyun parkı kurulması, STK’lar arası bilgi paylaşımı.
3. Proje: “Kırklareli’nin Diyalogla Engelleri Aşması” Başvuru Tarihi:05.07.2010 Başvuru Yeri: Merkezi İhale ve Finansman Birimi/Ankara. Proje Ortakları: Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şubesi-Lüleburgaz Bedensel Engelliler Derneği. Bütçe: 43 bin 620 Euro. Amaç: Kırklareli’nde Engellilerin sorunlarının fizibilite araştırması, yetkililere bildirilmesi, engelliler, engelli aileleri, kamu kurum ve yerel yöneticilerinin engelli haklarında bilgilendirilmesi.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here