“Türkiye Nereye Gidiyor” konferansı ilgi gördü

14
“Türkiye Nereye Gidiyor” konferansı ilgi gördü

6 dönemdir CHP Meclis üyesi ve 22. dönem Istanbul Milletvekili Berhan Şimşek dün ilimizde bir konferans verdi. “Türkiye Nereye gidiyor” konulu konferansta Şimşek, ülkemizin Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar gelinen noktalara değindi ve önemli açıklamalarda bulundu. Şu anda ülkenin halini freni patlamış bir otobüse benzeten Şimşek’in konferansı sık sık alkışlarla kesildi.

Kırklareli Üniversitesi Kültür Merkezi 25 Aralık Cuma(dün) saat 14:00’da başlayan konferans öncesi Atatükçü Düşünce Kulübü Kırklareli Şube Başkanı Selçuk Kılıç bir konuşma yaptı. Üniversitelerdeki öğrencilerin genel sorunları ile gençlerin ülkenin durumuna bakışını değerlendiren Kılıç’ın konuşmasının ardından Berhan Şimşek kürsüye çağırılmadan önce Şimşek’in özgeçmişi okundu.

Akabinde ise kürsüye çağırılan Berhan Şimşek konuşmasına ilk olarak Cumhuriyet’in kuruluşundan bahsederek başladı ve “Turgut Özakman’ın söylediği gibi Cumhuriyet bir mucizedir.” dedi. Lozan Barış Antlaşması’nın Türkiye’nin tapu senedir, diye bahsetti. Sonrasında ise Osmanlı Devleti’nin artı ve eksilerine değindi. 1930’lu yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’nin her yıl yüzde 13’ten yukarı büyüdüğüne dikkat çeken Şimşek, Türk- Yunan Ilişkileri’nin 1949 yılında bozulduğuna ve bunun ikinci dünya savaşı ile bağlantılı olduğundan söz etti.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin en güzel anayasası 1961 anayasasıdır” diyen Berhan Şimşek, konuşmasına çok partili hayatın ülkemize getirdiği demokrasiden bahsederek devam etti. Ülkemizin en kara günlerinden olan 12 Eylül olaylarına da değinmeden geçmeyen Şimşek, Kenan Evren’in ülke yönetiminde çok zayıf kaldığını dile getirdi. Yunanistan’ın Nato’ya Kenan Evren döneminde girdiğine de dikkat çeken Şimşek ,12 Eylül’de yapılan tüm idam ve işkencelerin ülkemize geriye götürmekten başka bir şey yapmadığını da sözlerine ekledi.

Iktidar döneminde Cumhuriyet’in yıprandığına değinen Şimşek, ayrıca demokratik açılımların kurallarına uygun yapılmadığını ve ters teptiğine dikkat çekti. Konuşmasında sık sık hükümeti eleştiren ve Bülent Arınç’a yüklenen Berhan Şimşek; ”Türkiye şu anda freni patlamış bir otobüs gibi nereye gideceği belli değil. Ülkemiz hiç iyiye gitmiyor. Ama kimse umutsuzluğa kapılmamalı. Bizim yedi düvenimize yetecek kadar ülkemiz yeraltı ve yerüstü zenginliklerine sahip. Bunları kullanmak da satmak da bizim elimizde. Bir dahaki seçim döneminde vatandaşlarımız herşeyi çok daha iyi anlayacak ve oyunu ona göre atacak. Bugün bir milyonu aşkın insan işsiz kaldı. Tekel yok yere özelleştiriliyor. Istanbul Itfaiyesi ve Ido özelleştirildi. Bu ülkede eğer adam gibi siyaset yapılacaksa bu maddi değil manevi yönden yapılmalı.” diye konuştu ve katılımcılara teşekkür ederek konferansına son verdi.

“Türkiye Nereye Gidiyor” Konferansına Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Il Genel Meclisi Başkanı Tuna Soykan ve CHP’li Meclis üyeleri, CHP Il Başkanı Ihsan Kazan, ADD Kırklareli Şube Başkanı Nuriye Üstündağ ve çok sayıda davetli katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here