“Türk Kadını haklarını yeterince kullanamıyor”

8
Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi adına Başkan Aysun Eyüboğlu Erşen 5
Aralık ‘Kadın Hakları Günü’ dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamasında
Türk kadınlarına Milletvekili Genel Seçimlerinde Seçme ve Seçilme Hakkı
tanıyan anayasa değişikliğinin 5 Aralık 1934 tarihinde Türkiye Büyük
Millet Meclisi’nde kabul  edildiğini ve 5 Aralık 1934 tarihinden
itibaren Kadın Hakları Günü olarak kutlandığını belirtti.

HABER MERKEZİ

Erşen; “Ülkemizde 8 Şubat 1935 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimleri’nde kadınlar ilk kez Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’nı kullanmış, beşinci dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 18 kadın Milletvekili girmiştir. 75 yıl sonra bugün toplam 542 Milletvekili’nin olduğu parlamentoda sadece 48 kadın Milletvekili bulunmaktadır.
Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük devrimlerinden olan "Kadın Hakları", "BM İnsan Hakları Evrensel Bildirisi" henüz kabul edilmemişken, Türk kadınlarına Milletvekili Seçme ve Seçilme yolunu açarak, birçok batı ülkesinden daha önce kadın-erkek eşitliği yolunda en önemli adımı atmıştır. Ancak bugün gelinen noktada; Türk kadınının, kendisine tanınan haklarını yeterince kullanamadığı söylenebilir.
Hiç kuşkusuz çağdaşlaşmanın en önemli ölçütü kadının toplumdaki yeridir. Atatürk’ün yücelttiği biz "Türk Kadın"ları, her zamankinden daha güçlü, daha bilinçli olarak toplumdaki haklı yerimizi alacak, Cumhuriyet’i ve Cumhuriyet’in Türk Ulusu’na getirdiği bütün kazanımları sonsuza kadar koruyacak ve yaşatacağız” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here