`Turizm geçmiş uygarlıkların sergilendiği müzedir`

10
Kırklareli Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü`nce 15-22 Nisan
tarihleri arasında bu yıl 35. Turizm Haftası dolayısı ile bir kutlama
programı düzenlendi.

HABER MERKEZİ

15 Nisan 2011 Perşembe günü Saat 14.00`da Kültür Merkezi Salonu`nda gerçekleşen programa Kırklareli Vali Yardımcısı H. Volkan Köksal, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan, çok sayıda resmi kurum müdürleri ile öğrenciler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit bir açılış konuşması yaptı.
Turizmin Türkiye ve özelliklede gelişmekte olan ülkeler için önemli olduğunu belirten Müdür Vekili Macit şöyle konuştu;
“Turizm uluslararası ilişkiler boyutunda kamuoyu oluştururken yardımcı olan bir araçtır. Örnek vermek gerekirse yapılan bir araştırmada Türkiye`ye gelen yabancı turistler Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne girmesini isterken Türkiye`ye hiç gelmemiş yabancılar Türkiye`nin Avrupa birliğine girmesini istemediği ortaya çıkmıştı bu nedenle turizm çok önemli bir araçtır.”  
Müdür Vekili Macit, Kırklareli`de Istrancalar bölgesinin turizm olarak önemli bir yer olduğunu, Bu nedenle Kırklareli`nin eko turizm, dağcılık ve kampçılık için ideal bir bölge olduğunu kaydetti. İlimizde bu tarz turizm çeşitlerini yapacak tesisler mevcut olduğunu belirten Müdür Vekili Macit, bu tesislerin kalitelerinin yükseltilmesi gerektiğini söyledi.
“Bize; Turist mi var turizm olsun” diye soruyorlar. Bizler bir organizasyon ile Kırklareli`ne turist getirebiliriz. Mesele getirmek değil, mesele gelen turiste planlı programlı bir turizm faaliyeti yürütmektir.” Şeklinde konuşan Müdür Vekili Fikret Macit, müdürlük olarak gerekli alt yapıyı sağladıktan sonra Kırklareli`nin turizme açılmasını uygun gördüklerini kaydederek; “Nasıl eve bir misafir davet edersek günler öncesinden hazırlıklara başlıyorsa ilimize gelecek yabancı ve yerli turistler için aynı buna benzer hazırlıkları yapmalıyız.” dedi.
Programın devamında Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan bir konuşma yaptı. Bacasız sanayi olarak isimlendirilen turizmin bölge insanının kalkınması ve ülke ekonomisine önemli derecede katkı sağlayan bir sektör olduğunu belirten Prof. Dr. Turan şunları kaydetti; “Ülkemiz dört mevsimin bir arada yaşandığı, tarih ile doğal zenginliklerin kaynaştığı, yeşil ile mavinin kucaklaştığı bir coğrafyada bulunmaktadır. Trakya Bölgesi de bu coğrafyanın bir parçasıdır. Bölgede bulunan Kırklareli`nin tarihi ve doğal zenginliklerine bakıldığında alternatif turizm çeşitliliği bakımından önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi olarak bilimsel olarak vereceğimiz eğitim ile mevcut turizm potansiyelinin değerlendirilmesinden, alternatif turizm çeşitliliğinin bölgede yaygınlaştırılmasında potansiyel güç olmayı hedeflemiş bulunmaktayız.”
Kırklareli`de yapılması düşünülen Eko Turizm ile ilgili çok sayıda projelerin hayata geçirilmesini hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Kemal Turan, “Turizm geçmiş uygarlıkların sergilendiği müzedir. Turizm yolu barış ve kalkınmanın yoludur.” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Kırklareli`nin kısa tanıtım filmi izletildi.
35. Turizm Haftası dolayısı ile ilköğretim okullarında öğrenim gören öğrenciler arasında düzenlenen resim ve şiir, ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler arasında düzenlenen kompozisyon yarışmalarında dereceğe giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.
Resim Yarışmasında 1. Hamdi Helvacıoğlu İ.Ö.O. 8/C sınıfı öğrencisi Mert İsmail Eker birinci, Ahmet Mithat İ.Ö.O. 8/C Dilara Yeliz ikinci, Ahmet Yener İ.Ö.O. 8/A sınıfı öğrencisi Tarık Korkmaz üçüncü oldu. Resim yarışmasında derece alan öğrencilere ödüllerini Kırklareli Vali Yardımcısı H. Volkan Köksal takdim etti.
Şiir Yarışmasında dereceye giren Ahmet Mithat İ.Ö.O. 8/A sınıfı öğrencisi Cansel Eteş birinci, Ahmet Yener İ.Ö.O. 8/a sınıfı öğrencisi Feyzullah Enterili ikinci, Atatürk İlköğretim Okulu 6/E sınıfı öğrencisi Derya Ulu üçüncü oldu. Şiir Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan takdim etti.
Kompozisyon Yarışmasında dereceye giren Kırklareli Fen Lisesi 9/B sınıfı öğrencisi Sibel Günay birinci, Atatürk Anadolu Lisesi 10/D sınıfı öğrencisi Nazlı Özgür ikinci, Kırklareli Merkez Ticaret Lisesi öğrencisi Ebru Ülkü üçüncü oldu. Kompozisyon Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit takdim etti. Düzenlenen program Anadolu Turizm Meslek Lisesi öğrencilerinin hazırladığı müzik dinletisinin ardından son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here