Turistler Kırklareli’yi tanısın diye 16 bin broşür

9
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kırklareli’nin tarihi, doğal ve
kültürel yönleriyle tanıtılması amacıyla 16 bin adet Turizm Haritası ve
Broşürü bastırdı.

HABER MERKEZİ

01 Şubat 2011 Salı günü saat 10.00’da İl Halk Kütüphanesi’nde, Kırklareli tanıtımı için bastırılan 16 bin broşür Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya tarafından tanıtıldı.
Akkaya, Kırklareli’nin tanıtımı için bastırılan broşürlerin ilk kez turistlere hitap edeceğini belirterek, broşürler yazılarının Türkçe ve İngilizce olduğunu kaydetti.
Akkaya; “Tarihi, doğal ve kültürel değerleri yurt içi ve yurt dışında en etkili şekilde tanıtacak broşürler tamamlandı ve dağıtımı başlayacak.
Kırklareli çok yönlü turizm potansiyeline sahip olmasına rağmen bu güne kadar etkili tanıtımı yapılmamıştır. İnşallah bizim tanıtım broşürlerimiz etkili olacaktır.
Broşürler tamamen müdürlüğümüz tarafından yapılarak Bakanlığımızın Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından bastırılmıştır. İlimizi ve turizm cennetimizi çok yönlü tanıtacak olan broşürlerimizdeki fotoğrafların bir bölümü müdürlüğümüz arşivinden diğer bir bölümü ise Kırklareli Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği’nden (KIFSAD) temin edilmiştir. İlimizde, ilimizi tanıtma bürosu olmadığından dolayı Kırklareli merkez ilçe Vilayet Meydanı’nda bulunan Doğuş Kırtasiye’de tanıtım ürünlerimiz mevcuttur. Yerli ve yabancı turistler Doğuş Kırtasiye’den temin edebilirler. Bakanlığımız Bölgesel ve Ülkesel yayın yapmamaktadır.
16 bin adet bastırılan Turizm Haritası ve Broşürü’ndeki açıklamalar Türkçe ve İngilizcedir. Şuana kadar Kırklareli tanıtımı için yapılan broşür ve turizm haritalarında hiç İngilizce tanıtım yazısı yoktu ve turistlere hitap etmiyordu. Biz burada dört dörtlük bir iş yaptık demiyoruz. Bu bir ilktir ve bundan sonra daha güzel olması için elimizden geleni yapacağız.
Tanıtım broşürlerimizde Dupnisa Mağarası, Istıranca Dağları, Karadeniz sahili, İğneada, Kıyıköy, Kastros, Kırklareli Müzesi ve arkeolojik kazıları ele aldık.
Dupnisa Mağarası’nın bu güne kadar bir broşürü yoktu. İlimiz vatandaşlarından olduğu gibi ilimiz dışından gelen vatandaşlarda Dupnisa Mağarası’na nereden gidileceğini bilmiyor. Oradaki ziyaretlerinde kimden bilgi alacaklarını bilmiyorlar.
2003 yılında ziyaretlere açılan Dupnisa Mağarası’nın hiç tanıtımı yapılmamış. Bakanlığımıza, Dupnisa Mağarası’nın içinde ve dışında röleve çalışmaları yaptık. Fakat 2010 yılında bunu hayata geçiremedik. İnşallah bu yıl hayata geçireceğiz. Dupnisa Mağarası’nın yanı sıra Istıranca Dağları ayrı bir potansiyele sahip” dedi.
* Vali Yardımcısı Volkan Köksal; “Kırklareli’nin tarihi ve kültürel değerlerini bildiri kılacağız. Turizm sektörümüzü geliştirmeye çalışacağız. Çalışmanın Kırklareli’ne hayırlı olması dileğiyle teşekkür ediyorum” dedi.
* Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan; “Broşürler Kırklareli tanıtımı için çok önemli. Kaldı ki tercüme konusunda daha nitelikli bir tercüman vasıtasıyla yaptırdıklarını söylediler. Ben bu broşürlerden çok sayıda alarak şehrimizi en azından komşu ülkelere veya gittiğimiz kardeş şehir belediyelere dağıtmak istiyoruz. Kültür ve turizm Müdürlüğümüze ilimizin tanıtımı için yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tuna Soykan ise İl Genel Meclis Toplantısı’nda meclis üyelerine de bu bilgilerin aktarılmasını ve tanıtım broşürlerinden dağıtılması yönünde Akkaya’ya öneride bulunarak geri çevrilmedi.
Kırklareli tanıtımı için hazırlanan broşürlerin tanıtımına Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Vali Yardımcıları Volkan Köksal ve Abdurrahman İnan, ilçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları katıldı.
Tanıtım toplantısı bastırılan broşürlerin dağıtımı ile son buldu. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here