Tüketici şikayetlerinde Cep Telefonu şampiyon

9
* Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti’ne 2010 yılı içerisinde Kırklareli
merkez ilçede en çok Cep Telefonu konusunda şikayet oldu. 

HABER MERKEZİ
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak Kırklareli Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti’ne geçtiğimiz yıl içinde merkez ilçede 226 başvuruda bulunuldu. Yapılan bu başvurulardan 203 tanesi karar bağlandı. Karar bağlanan 137 şikâyette tüketiciler haklı bulunurken, 66 tanesinde tüketiciler haksız bulundu.
2010 yılında Kırklareli merkez ilçede; Beyaz ve Kahverengi Eşya Şikayeti (1 Buzdolabı, 1 Bulaşık Makinesi 1 Elektrik Süpürgesi, 1 Müzik Seti)  toplam 8, Otomotiv Şikayeti 2, Diğer Dayanıklı Tüketim Maddeleri Şikayeti (6 Bilgisayar , 74 Cep Telefonu, 5 Mobilya, 8 diğer) toplam 93, Diğer Ayıplı Mal ve Hizmetler Şikayetleri (70 Kredi Kartı, 4 Sigorta, 10 Abonelik Sözleşmesi, 1 diğer) toplam 85, Taksitli Kampanyalı kapıdan Satış Şikayetleri ( 4 Kampanyalı Satış, 5 Kapıdan Satış, 1 Mesafeli Sözleşmeler,  Toplam 10, Diğer Mal ve Hizmet Şikayetleri 10 olmak üzere toplam 226 başvuru yapıldı.
* Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti nedir?
İl ve ilçe merkezlerinde, 4077 Sayılı Kanunun uygulamasından doğan uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla en az bir Tüketici Sorunları Hakem Heyeti vardır.
Kısaca 5 üyeden oluşur, dava değeri 1031,87 TL’nin altında olan Uyuşmazlıklarda Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ne başvuru zorunludur. Bu uyuşmazlıklarda heyetin vereceği kararlar tarafları bağlar. Taraflar bu kararlara karşı onbeş gün içinde Tüketici Mahkemesi’ne itiraz edebilirler. İtiraz, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararı’nın icrasını (kararın uygulanmasını) durdurmaz. Ancak, talep edilmesi şartıyla hakim, tüketici sorunları Hakem Heyeti Kararı’nın icrasını tedbir yoluyla durdurabilir. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararlarına karşı yapılan itiraz üzerine Tüketici Mahkemesi’nin vereceği karar kesindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.