“Trakya’nın Tek Antik Tiyatrosu” Vize’de gün yüzüne çıkarılacak

63
 Kırklareli’nin Vize ilçesindeki Geç Roma Dönemi’ne ait Antik Tiyatro’nun ortaya çıkarılması için kazı yapılacak. Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Macit; “Vize, İstanbul’dan sonra Trakya’da en fazla Roma ve Bizans dönemine ait yerleşim alanlarının bulunduğu merkezlerden biri” dedi
.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Vize İlçesi’ndeki Geç Roma Dönemi’ne ait Trakya’nın tek Antik Tiyatrosu, kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Antik Tiyatro’nun çevresindeki 21 özel mülkiyet kamulaştırıldı ve yapıların yıkım çalışmalarına başlandı.  
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit yaptığı açıklamasında, Vize İlçesi’nin çok eski bir yerleşim yeri olduğunu söyledi. İlçedeki antik tiyatronun da önemli olduğunu ve tiyatroyu açığa çıkarmak için çalışmalara başladıklarını belirten Macit, şöyle konuştu:
"Trakya’nın tek antik tiyatrosunun etrafında daha önceden bir kazı çalışması başlatılmıştı. Kazının yapıldığı alanda özel mülkiyetler bulunduğu için kamulaştırılması gerekiyordu. 2009’da başladığımız kamulaştırma çalışmaları sona erdi. Bazı kamulaştırma işlemlerinin mahkemeye intikal etmesi sonucu süreç uzadı. Kamulaştırma işlemi nihayet bitti. Mülkiyet sahiplerine kamulaştırma bedelleri ödendi. Kamulaştırılan mülkiyetlerin yıkımına başlanıldı."
Macit, gelecek yıl, bölgede kazı çalışmalarının yapılması için ilgili üniversitelerle görüştüklerini, çalışmaların titizlikle sürdüğünü vurguladı. İyi bir kazı ekibi oluşturmak istediklerini ifade eden Macit, şöyle devam etti:
"Kazı çalışmalarıyla antik tiyatroyu açığa çıkararak hizmete açmak istiyoruz. Vize, İstanbul’dan sonra Trakya’da en fazla Roma ve Bizans dönemine ait yerleşim alanlarının bulunduğu merkezlerden biridir. Çok eski bir yerleşim yeri olmasından dolayı Vize, çok katmanlı kültürel mirasın üzerinde kurulmuş. Antik tiyatro, bu bölgede tiyatronun en sağlıklı ve kendi dönemini yansıtan, çok önemli eserdir. Roma dönemini günümüze yansıtacak olan antik tiyatronun hizmete açılmasıyla kültür turizmine çok önemli bir katkı yapacağını düşünüyoruz."
* Antik Tiyatro
Antik Tiyatro’da yapılan kazıda, sahne kısmının Bizans döneminde ciddi bir tahribata uğradığı belirlendi.  Sahnenin doğu bölümünde bir Bizans yapısı, batı kısmında ise bir fırın kalıntısı ortaya çıkarıldı. Tiyatronun oturma basamakları, bunların arasındaki Yollar, Sahne Binası ve Orkestra Bölümleri de günümüze ulaştı. Bölgede daha önce yapılan kazılarda çok sayıda Roma Bizans ve Osmanlı Seramikleri, Cam ve Metal buluntular ortaya çıkarılmıştı. Kazılarda elde edilen blok mermerler üzerinde kabartma rölyefler ile heykeller, Kırklareli Müzesi’nde sergileniyor. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here