Trakya’nın İlk Jeotermal Su Kaynağı Kırklareli’de bulundu

22
MTA’nın Kırklareli’de 1 yıldır sürdürdüğü sondaj çalışmalarında bin 500 metrede Jeotermal Su Kaynağı’na ulaşıldı.
HABER MERKEZİ
 Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü Ekipleri, Trakya’nın İlk Jeotermal Su Kaynağı’nı Kırklareli’de buldu.
Edinilen bilgilere göre; MTA geçen yıl Asilbeyli Köyü’nde Ferudun Çilli’ye ait arazide yürüttüğü çalışmalarda bin 500 metrede jeotermal bulguya ulaştı. Çıkartılan su, elektrik enerji üretimi, konut ısıtması, termal, kaplıca ve sağlık turizmi, seracılık ve tarım alanlarında kullanılabilecek.
MTA, çalışmalarını yaklaşık 20 gün içerisinde tamamlamayı planlıyor.
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Kırklareli İl Temsilcisi Göksal Çidem yaptığı açıklamada, Trakya’nın İlk Jeotermal Su Kaynağı’nın kırklareli’de bulunduğunu söyledi.
Su kaynağının turizm amaçlı kullanılmasını istediklerini belirten Çidem, Trakya’da bu tür güzel gelişmelerin yaşanmasından mutluluk duyduklarını ifade etti.
Suyun sıcaklığının 58 derece olduğunu aktaran Çidem; "Kırklareli Istrancalar gibi bir zenginliğe sahip olduğu için çok şanslı. Istrancalar’da bu tür bulguların olduğunu biliyoruz. MTA da yaklaşık 1 yıldır sürdürdüğü çalışmalarında jeotermal su kaynağına rastladı. İnşallah bu kaynakları iyi bir şekilde değerlendirebiliriz" şeklinde konuştu.
* Muhtar Cebeci; “Çok mutluyuz"
 Asilbeyli Köyü Muhtarı İsmet Cebeci ise köylerinde böyle bir bulguya rastlanmasından dolayı mutlu olduklarını bildirdi.
Köyün geçim kaynağının sebzecilik olduğunu belirten Cebeci, Jeotermal Su Kaynağı’nın turizm amaçlı kullanılmasını istediklerini kaydetti.
Köye kurulacak tesislerle turizmin gelişmesini beklediklerini dile getiren Cebeci, şöyle konuştu:
"Jeotermal su kaynağı Trakya’da ilk olarak Kırklareli’de çıktı. Buradaki görevlilerden aldığımız bilgiye göre, suyla ilgili tesis yapılabilir. Köyümüze faydası olacağını düşünüyorum. Bu durum köy halkımız tarafından sevinçle karşılandı. Halkımız çok memnun oldu. Burada turizm açısından jeotermal tesisler kurulabilir. Seracılık açısından da faydası olabilir. Köyümüze canlılık gelir. Yöremizde böyle bir şey olduğu için sevinçliyiz."(aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here