Topçu Baba yoğun bir katılımla anıldı

20
Yıllardır düzenlenen Topçu Baba’yı Anma Törenleri bu yılda, 13 Haziran 2010 Pazar günü çeşitli etkinliklerle ve yoğun bir katılımla gerçekleşti.


HABER MERKEZİ
Topçu Baba’nın türbesine giderek dualar ederek niyazda bulunan katılımcılar daha sonra ormanlık alanda kurulan platformda çeşitli etkinlikleri izlediler. Sema Gösterileri, Deyişler ve çeşitli bilgilendirme konuşmalarının izlendiği Topçu Baba’yı Anma Törenleri’ne yurdun her yerinden insanlar katılım sağladı.
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın da katılımcılar arasında izlediği törenlerde, Başkan Çağlayan yerde oturarak kesilen kurbanlardan yapılan yemeklerden yiyerek törenler bitene kadar alandan ayrılmadı.
Kırklareli İl Genel Meclisi üyesi Hasan Dağ’ın aktif olarak hizmet verdiği Topçu Babayı Anma Törenleri’ne çevre Belediye Başkanları da katıldılar.
120 adet küçükbaş 1 adette büyükbaş Kurban’ın kesildiği anma törenlerinde kesilen kurbanlar imece usulüyle pişirilerek katılımcıların ayağına kadar getirilik ikram edildi. Binlerce kişinin hep bir ağızdan söylediği “Sarı Saçlım Mavi Gözlüm” eserini seslendiren Ozan’ı da şaşırtan coşku Sema Gösterileri’ne halkın da katılımıyla devam etti.
Kaynarca Belediye Başkanı, İğneada Belediye Başkanı, Alpullu Belediye Başkanı, Evrensekiz Belediye Başkanlarının gözden kaçmadığı Topçu Baba Anma Törenleri’nde sayısız CHP’li il ve ilçe yöneticisi de katılım sağladılar.
Evrensekiz Belediye Başkanı’nın 1000 TL bağış yaptığı Topçu Baba Anma Törenleri’nde isminin söylenmesini isteyen bir alevi vatandaşta Kırklareli’nde yapımı devam eden, Topçu Baba Kültür Evi’nin yapımında kullanılmak üzere 20 bin TL bağış yaptığı anons edildi.
Yıllardır CHP’ye destek veren Aleviler, Kırklareli’de yapımı süren Topçu Baba Kültür Evi için katkılarını esirgediklerinin de konuşulduğu anma törenlerinde, Aleviler; “CHP’ye yıllardır oy veriyoruz ama Topçu Baba Kültür Evi için destek bulamıyoruz” diye dert yakındılar.
CHP’den seçilen Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’a Topçu Baba Kültür Evi’ne maddi destek beklediklerini ifade eden Alevi vatandaşlar, birinci katı çıkan Topçu Baba Kültür Evi’nin maddi yetersizliklerden durakladığına çok üzüldüklerini anlattılar.
CHP Babaeski İlçe Başkanı Av. İrfan Altınel’in de katıldığı anma törenlerine katıldığı gözden kaçmazken, birçok Belediye Başkanı’ndan da mesajlar geldi. Yurdun her yerinden gelen aleviler, sazlarıyla deyişler seslendirdiler. Alevilerin yılardır ezildiğini itilip kakıldığını ve Diyanet’ten hak ettikleri yardımı almadıklarını anlatan konuşmacılar; “Biz de vergi veriyoruz, ama devletten destek göremiyoruz” diyerek üzüntülerini ifade eden serzenişlerde bulundular.
Önümüzdeki yıl daha kalabalık katılımla toplanma dileklerinin seslendirildiği Topçu Baba Anma Törenleri kucaklaşıp vedalaşarak son buldu. (ö.b.)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here