Top artık TOKİ’de

4

 “Özel Hastane ayarında bir Devlet Hastanemiz olacak”

Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Mustafa Saymaz Kırklareli’de yapılacak olan 250 yataklı Kırklareli Devlet Hastanesi için; “Özel Hastane ayarında bir Devlet Hastanemiz olacak” dedi. 

 
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Mustafa Saymaz ile Kırklareli’ne yapılacak olan Devlet Hastanesi’nin son aşamaları konusunda bir röportaj yaptık. Kırklareli’de yapılacak olan 250 yataklı Kırklareli Devlet Hastanesi, geçtiğimiz yıldan bu yana birçok problem ile karşı karşıya kaldı.
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nün yoğun çalışmaları sonucu, bütün sorunlar ortadan kaldırılarak, Kırklareli Devlet Hastanesi’nin inşaatı 2012 yılının ilk aylarında başlaması planlanıyor.
Kırklareli Belediyesi tarafından tahsis edilen arazide, korungan bölgelerin ve yatır çıkması hastane yapım sürecini neredeyse 6 ay uzattığını belirten Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Mustafa Saymaz, hastanenin yapımına 2012 yılının ilk aylarında başlaması planlandığını söyledi.
Tahsis edilen arazi üzerinde kuyular açıldığını ve zeminin oldukça kayalıklı olduğunu bildiren Dr. Saymaz, kayalıklı olan zeminin sağlam olduğunu ve olası doğa olaylarına karşı önlemli bir şekilde hastanenin yapımına başlanacağını belirtti.
İl Sağlık Müdürü Dr. Saymaz, Hastane yapım sürecinin çıkan sorunlar karşısında uzun bir zamana yayıldığını belirterek, bu zamanın kısalması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
Dr. Saymaz; “Kırklareli Devlet Hastanesi’nin yapım hazırlıkları uzun bir süreçti. Öncelikli olarak arazi tahsisi, çıkan korungan bölgelerle ilgili sorunların çözülmesi, askeri bölgenin bulunması, yatırın çıkması, ağaçlıklı bir alan olması, Hastane, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün yan yana oturtulacak olması ve zeminin kayalıklı bir bölge olması hepsi ayrı ayrı birer problem olarak karışımıza çıktı.
* “4 Kasım’dan sonra iş artık TOKİ’de”
Özellikle arazi üzerinde askeriyeye ait olan ve korungan bölgelerin çıkması bize 6 aya mal oldu. Bu çalışmalar kapsamında hiçbir işlem yapamıyorduk ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan bize gelecek olan yazıyı bekliyorduk. Ancak yazı 6 ay sonra gelebildi. 
4 Kasım’da Kırklareli Belediye Meclisi toplanacak ve İmar Plan tadilatı Belediye Meclisi’ne sunulacak. Meclis tarafından bize görüşülmesinin ardından bize düşen görev ve hastanemizin yapım çalışmaları ile ilgili işlemleri bitirerek, 10 Kasım’a kadar dosyayı Sağlık Bakanlığına teslim etmiş olacağız. Bakanlığımız ise dosyayı inceledikten sonra dosya TOKİ’ye devredilecek ve Kırklareli Devlet Hastanesi’nin ihale hazırlıkları başlayacak. Biz şuana kadar üzerimize düşen bütün işleri yaptık. Aplikasyon krokisi, ağaç röleve çalışması, zemin etüdü ve buna benzer çalışmaların hepsini bitirdik.  4 Kasım’dan sonra iş artık TOKİ’de. TOKİ işi ne kadar hızlandırırsa o kadar hızlı devam eder ve biter. 
* “Biz başlayabilirlik hale getirdik ve 2012 yılında başlamasını bekliyoruz”
İhale süreci TOKİ tarafından belirleniyor. TOKİ dosyayı öncelikli olarak inceleme aşamasına alıyor, bir eksik varsa geri gönderiyor ve sonrasında bir problem yok ise ihale ediyor. Ama Kırklareli Devlet Hastanesi’nin dosyasında bir eksik olmadığına inanıyoruz. TOKİ’nin mühendisleri, mimarları Kırklareli’ne gelerek, yapılacak olan devlet hastanesinin arazisini gezecekler ve incelemelerde bulunacaklar. Bir rapor hazırlayıp, dosyayı değerlendirme aşamasından çıkartacaklar ve ihale süreci başlayacak. İnşallah ihale sürecinden sonra hastanemizin inşaatı 2012 yılının ilk aylarında başlayabilir.
* “Kimsenin ‘Ticari Alan’ kaygısı olmasın, vaziyet planından çıkartıldı”
Ticari alanın ayrı bir şekilde ifrazı yapıldı. Ticari alan aslında Belediye Meclisi’nde görüşüldüğü gibi değildi. Orada Belediye Meclis Üyeleri’nden bazı arkadaşlar yanlış bilgilendirilmiş. Ben daha öncesinde de söylemiştim: ‘Sağlık Bakanlığı ticari alan yapmaz.’ Ticari alan diye bizim böyle bir kaygımız yok. Herkesin gönlünün rahat olması için çalıştığımız mühendislik firması ile görüştük ve ticari alanı vaziyet planından çıkartarak bakanlığa yeniden onaylattık. Herkes rahat olsun böyle bir ticari alan yapmayacağız. Vaziyet planında sadece önerilen ticari alan diye bir ibare vardı. Arkadaşlar gelip bana sorsalardı ticari alan konusu hakkında doğru bilgiler alabilirlerdi. Sağlık Bakanlığı şimdiye kadar nereye ticaret alanı yaptı.
* “Hastanemiz 250 yataklı ancak 300 yataklıya çevrilebilir olacak”
Hastanemiz 150 kişilik tek, 100 kişilik ise çift olmak üzere 250 yataklı Kırklareli Devlet Hastanesi olacak. Ancak gerek görüldüğü takdirde 300 yataklığa çevrilebilir şekilde, odalar büyük olacak. Bütün odalarda banyo ve tuvalet olurken, nitelikli yatak kapsamında olacak. Hastaneye gelen ödenekten tutun, döner sermaye almasına kadar yatak sayısı çok önemlidir. Yatak doluluk oranları hastaneyi değerlendirmek açısından önemli bir kriterdir. Vatandaşın hiçbir endişesi olmasın, Kırklareli Devlet Hastanesi’nde yer sorunundan dolayı başka bir yere gitmez. Ancak ilgili branş sorunundan dolayı gidebilir. Özel Hastane ayarında bir Devlet Hastanemiz olacak.
* “İstanbul’un arka bahçesi olmalıyız”
Yapılacak olan hastanemizin zeminin sağlam olması bizim hoşumuza gitti. Yeni yapılacak olan hastanemizi deprem yönetmeliğine göre revize etmeye çalıştık. Tamamen deprem yönetmeliğine uygun hazırlanmış bir projedir. Deprem bölgesi olmasak da İstanbul’a yakınlığımızdan dolayı önem arz ediyor. Meşhur Kuzey Anadolu Fay Hattı’na yakınlığımızdan dolayı etkilenilecek bir bölgedir diye düşünüyorum. Kaldı ki ben hep şunu söylüyorum; ‘Biz İstanbul’un arka bahçesi olabilmeliyiz.’ Madem büyük İstanbul depremine hazırlık yapıyoruz. Orada olası meydana gelecek olan doğa olaylarına karşı hazırlıklı olmalıyız” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.