TOKİ Konutları’nda sigortalılara da gün doğdu

17
Kırklareli’nin Vize ilçesi Namık Kemal Mahallesi’nde, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan Sosyal konutlardan artık sigortalı olan vatandaşlarda ev sahibi olabilecek.  
HABER MERKEZİ
                      
TOKİ tarafından Vize’de yaptırılan 48 Adet Konut ve 1 Adet Büfe İnşaatı çalışmaları tamamlandı. Sosyal Konut Projesi kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOKİ işbirliğinde yapılan 48 adet 2+1 dairelerin başvuru süresi yeterli sayıda müracaat olmadığı için yeniden uzatıldı. Daha önceden yapılan düzenlemeyle sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi tüm vatandaşların yararlandırılması düşünülmüş ancak yine yeterli sayıda müracaat sağlanamamıştı. Tüm bu gelişmeler üzerine yapılan son düzenleme ile başvuru şartları yeniden belirlendi. Yeni belirlenen başvuru şartlarına göre, Sosyal Güvenlik Kuruluşları’na tabi olanlarda müracaat edebilecek. Ancak bu kişilerin müracaatlarında, Muhtaçlık kararı Vize SYDV tarafından tespit edilmiş olması gerekecek. Böylelikle, sigortalı olan ancak evi bulunmayan, gelir seviyesi düşük olan vatandaşlara da gün doğmuş oldu. 
26 Aralık tarihinde sona eren başvuru süresi 07 Şubat 2013 olarak yeniden belirlenirken, istekliler başvuru formlarını Vize Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından temin edebilecekler. İlgili konutların hak sahipleri tarafından ödemeleri konutların teslim tarihini takip eden yedinci aydan itibaren başlayacak. Geri ödemeler ise dönemsel artış uygulanmaksızın tüm taksitler sabit 130 TL olmak üzere toplamda 35.100 TL olarak gerçekleştirilecek. 
* Başvuru Şartları:
1. T.C. vatandaşı olmak, 
2. 30 yaş ve üzerinde olmak, 
Ancak;
– Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmaz.
–  Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş yetim bekar bayanlarda yaş şartı 25 yaş ve üzeri olarak belirlenir.
3. Konutların bulunduğu Vize ilçesi sınırları içerisinde en az üç yıldır ikamet etmek, 
4. Kendisi ile eşi, velayeti altındaki çocukları ve hanede yaşayan diğer kişilerin mülkiyetinde herhangi bir konutu bulunmamak, 
5. Bir hane halkı adına yalnızca bir adet başvuru yapmak, 
6. TOKİ konutlarından satın almamış olmak ve TOKİ konut kredisi kullanmamış olmak. 
7. Sosyal Güvenlik Kuruluşlarına tabi olanların, Muhtaçlık kararı Vize SYDV tarafından tespit edilmek, 
* Başvuru İçin Gerekli Belgeler:
1. Başvuru formu (Vize SYDV’den temin edilecektir.) 
2. Nüfus Cüzdanı fotokopilerini (bütün aile bireylerinin) 
3. İkametgah ilmühaberini (Vize ilçesi sınırları içerisinde en az 3 yıldır ikamet ettiğine dair,) 
4Ayrıca, özürlü vatandaşlarımız özürlü kimlik kartının fotokopisini veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu ( en az %50 özürlü olduğuna dair) ibraz edecekler.
Başvuru sahipleri ayrıca Başvuru Formunda istenilen diğer belgeleri vermekle yükümlüdür. Eksik evrak ibraz edenler kuraya katılma haklarını kaybedeceklerdir. Başvuru şartlarına sahip olan, “En az %50 özürlü vatandaşların” ve “Diğer alıcı adaylarının” başvuruları ayrı olarak 2 kategoride kabul edilecektir. 3294 sayılı kanun kapsamında bulunan özürlü vatandaşlar için Vize ilçesinde yapılan 48 adet konutun %10’una kadar kontenjan ayrılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here