TMO, emanete bırakılacak ürünü almayacak

16
* Kırklareli Ticaret Borsası tarafından düzenlenen toplantıda TMO Kırklareli Şube Müdürü Birol Dernekliciler,  sanayici ve tüccarları 2010-2011 Hububat Alımları’nda yapılan değişiklikler konusunda bilgilendirdi.


HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret Borsası tarafından ilimizde faaliyet gösteren sanayici ve tüccarlara yönelik olarak 14 Haziran 2010 Pazartesi günü saat 15.00’te bir toplantı düzenlendi. TMO Kırklareli Şube Müdürü Birol Dernekliciler’in 2010-2011 Hububat Alımları’nda yapılan değişiklikler konusunda bilgilendirdi.
Kırklareli Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turan Altıntel, Meclis Başkanı Salih Özlek, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Kırklareli Tarım İl Müdürü Erdinç Yazıcı, S.S. 250 Sayılı Kırklareli Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Semih Aygün, Sanayiciler ve tüccarlar katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Borsa Başkanı Altıntel, düzenlenen toplantının amacını ilimizde faaliyet gösteren sanayici ve tüccarlarımızın TMO tarafından yapılan hububat alımlarında 2010-2011 sezonunda uygulanacak olan değişiklikler konusunda bilgilendirmek olarak açıkladı.
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Kırklareli Şube Müdürü Birol Dernekliciler, 2010-2011 Hububat Alımı Sezonu’nda TMO tarafından Emanet Alım Politikaları’nda yapılan değişikliklerle ilgili olarak şunları kaydetti:
“Geçtiğimiz yıla kadar TMO’ya emanet olarak bırakılan ürünler yine TMO tarafından alınıyordu. Ancak önümüzdeki sezondan itibaren TMO’ya sanayicilerimiz ve tüccarlarımız tarafından emanet olarak bırakılan ürünler tarafımızdan alınmayacak. Bunun yanında kurumumuza emanet olarak bırakılan ürünlerin 28 Nisan 2011 tarihine kadar silolardan çekilmesi gerekiyor. Bu tarihe kadar çekilmeyen ürünlerin kira bedeli olarak şu anda uygulanan aylık kira bedelinin 6 katı kira bedeli uygulanacak. Yine buradan ürün çekilmez ise o ürün o günün piyasa şartlarına göre kurumumuz tarafından peşin olarak alınacak.
Ayrıca TMO’ya emanet olarak sanayici ve tüccarlarımız tarafından teslimi yapılacak olan ürünlerin sahipleri olduğuna ilişkin Müstahsil Makbuzu ve Fatura örnekleri de kurumumuza teslim edilecek. Bu belgeleri ibraz etmeyenlerin ürünleri emanete alınmayacak. Sanayicilerimizin ve tüccarlarımızın zorlukla karşılaşmamaları için bu değişikliklere uymalarını istiyoruz.” (s)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here