Tercihler başladı

1
Üniversite’ye gidecek adaylar için tercih işlemleri, 6 Temmuz 2015 Pazartesi günü (dün) başladı. Tercih İşlemleri 14 Temmuz 2015 Pazar gününe kadar yapılacak. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Tercih İşlemleri ise 16 Temmuz 2015 Perşembe günü sona erecek.
HABER MERKEZİ
Üniversite’ye gidecek adaylar için tercih işlemleri, 6 Temmuz 2015 Pazartesi günü (dün) başladı. Tercih İşlemleri 14 Temmuz 2015 Pazar gününe kadar yapılacak. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Tercih İşlemleri ise 16 Temmuz 2015 Perşembe günü sona erecek.
* Üniversite Tercihleri 14 Temmuz’da son!
Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) açıklanmasının ardından, adayların üniversite tercihlerini yaparken inceleyecekleri Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yayınlandı. Üniversite’ye gidecek adaylar için tercih işlemleri, 6 Temmuz 2015 Pazartesi (Dün) Başladı. Tercih İşlemleri 14 Temmuz 2015 Pazar gününe kadar yapılacak. Adaylar, kılavuzda yer alan kurallara göre, tercihlerini “ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli sayılmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekiyor. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklar. Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde söz konusu internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecekler. Tercih işlemleri, 14 Temmuz 2015 Pazar günü saat 23.59’da sona erecek. 2015-2016 Ders Yılı’nda, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri bütün üniversitelerde 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacak. 
* TEOG Tercihleri de 16 Temmuz’da son!
2015-2016 liselerin okul yüzdelik dilimleri ve lise taban puanları belli oldu. 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemi başladı. Lise tercihleri 6 ile 16 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacak. Milli eğitim Bakanlığı tarafından Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden açıklandı. 1 milyon 300 bin öğrencinin katıldığı TEOG sınav sonuçlarına bağlı olarak Öğrencilerin lise eğitimi alacakları okulu tercih etme hakları belirlendi. Öğrenciler, ortaokul eğitimleri süresinde 6. ve 7. Sınıf’ta da sınava giriyorlar fakat en önemli yüzdeye sahip olan sınav 8. Sınıfta girilen merkezi ortak TEOG sınavı oluyor. 3 Sınavı’nda aritmetik ortalaması alınırken en çok dilimlik kısmı ile 8. Sınıf puanı işe yarıyor. Hem öğrenciler hem de veliler için heyecanla beklenen TEOG sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte şimdi de tercih heyecanı başladı. Her öğrencinin 25 tercih hakkı bulunuyor ve atamalar da okulların kontenjan sayısı ile başvuru yapan öğrencilerin aldıkları puanlara göre yapılıyor. Ayrıca, nakil işlemleri ve ek kontenjan sayılarının belirlenmesi gibi takip edilmesi gereken aşamalar da bulunuyor. Bakanlık 6-17 Temmuz tarihleri arasında başlayacak olan tercih dönemi öncesinde okulların yüzdelik dilimlerini ve kontenjan sayılarını gösteren bir kitapçık yayınlandı. Öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olan e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden bulundukları kentteki liselerin adını seçerek taban puanı ile kontenjan sayısını öğrenebilirler. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here