TEMA gönüllüleri Kırklareli’de Meşe Palamudu topladı

12
TEMA Vakfı gönüllüleri Kırklareli merkez ilçeye bağlı Kavaklı Belediyesi sınırları içindeki Kavaklı Korusu’nda meşe palamudu topladı. 30 Ekim 2011 Pazar günü TEMA Vakfı Kırklareli İl Temsilciliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, 200’ün üzerinde TEMA gönüllüsü katıldı.
HABER MERKEZİ
TEMA gönüllüleri her yıl TEMA Vakfı’nın Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile birlikte sürdürdüğü “Meşe Projesi” kapsamında Meşe Palamudu topluyor. Bu kapsamda TEMA Vakfı Gönüllüleri Kırklareli’de Kavaklı Beldesi’ndeki Kavaklı Koru’su ve civarında meşe palamudu toplandı.  TEMA Vakfı Kırklareli Temsilciliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyona TEMA Vakfı İstanbul 3. Bölge Temsilciliği, Pınarhisar TEMA, Lüleburgaz TEMA, Çorlu TEMA ve Kırklareli TEMA gönüllüleri ile Trakya ve Marmara Üniversitesi’nden Genç TEMA’cılar katıldı.
Etkinlikte ayrıca TEMA Vakfı Genel Müdür Vekili Hikmet Öztürk, TEMA Kırklareli İl Temsilcisi Ali Korur, TEMA Merkez İlçe Temsilcisi Münir Saygın, TEMA Toprak Sorumlusu Hasan Temel, TEMA İl Başkan Yardımcısı Ruhan Altıntel, TEMA Yüksek Öğretim Temsilcisi Yard. Doç. Dr. Levent Günaydın, TEMA İstanbul 3. Bölge Temsilcisi Zekâvet Taş, TEMA İlçe Başkan Yardımcısı Koraltan Saygın, TEMA Üyesi Mehmet Baydar hazır bulundu.
Gerçekleştirilen etkinliklerle ilgili bilgi veren TEMA Kırklareli İl Temsilcisi Ali Korur; “Gereğini her zaman yapamasak bile teşkilatlanmamızla Kırklareli’nde artık üstesinden gelebildiğimiz etkinlikler bundan sonra da artarak sürecek. Katılımcıların önemli bir kısmı saat değişikliklerinden dolayı buraya ulaşamadı. Yaklaşık 300 kişi daha gelecekti. Burada 200 kişilik bir öğrenci grubu var. Biz elimizden geldiğinde Kırklareli’ni de tanıtmaya çalışıyoruz. Ayrıca burada turistik bir gezide yapılacak. Meşe Palamudu Toplama Yarışması’ndan sonra Aşağıpınar Mevkii’ndeki kazı alanına gidilecek. Tabyalar gezilecek. Vaktimiz olursa Doğa Merkezi’de ziyaret edilecek” dedi.
* Meşe Palamudu’nun ekonomik değeri çok yüksek
TEMA Vakfı Genel Müdür Vekili Hikmet Öztürk ise Meşe ağacı’nın çok önel bir ağaç türü olduğunu ifade ederek gerek toprağı bırakmayan ve her koşulda ayakta kalan bir ağaç olması, gerekse ekonomik değeri açısından önemli olduğunu, çocukların düzenlenen etkinlik ile bir yandan bu ağaç türünü tanıma fırsatı bulurken bir yandan şehir hayatından sıyrılarak doğayı tanıma fırsatı bulduklarını anlattı. 
Öztürk, şunları söyledi;
“Meşe, Türkiye’deki en geniş alana sahip ağaç türüdür. 1.5 milyon hektar civarında ormanı vardır. 20’ye yakın türü vardır ve bir güç sembolüdür. Anadolu’nun ağacıdır. Çok zor koşullarda yaşabilir, toprağa bir kez tutundu mu sürgün verme kabiliyeti ile siz kesseniz bile toprağı bırakmaz. Bir anlamda Türkiye’deki erozyonun bir sembolü haline gelmiştir. Bizim her yıl temsilciliklerimiz aracılığıyla öğrencilerimizle doğaya gelip meşe palamudu toplamamızdaki en büyük nedenlerden bir tanesi çocuklarımızı doğayla tanıştırmak. Kentsel yaşamın iyice ağır bastığı günümüzde çocuklar artık topraktan ve doğadan uzak bilgisayar masalarının başında sanal bir dünya ile kısıtlı bir ortamda yetişiyorlar. Bunlar çocukların yaratıcılıklarını, doğayı keşfetme ve tanıma olanaklarını ortadan kaldırıyor. Meşe Palamudu Toplama Kampanyamızla çocuklar hem meşe palamudunu tanıyorlar, hem doğayı tanıyorlar. Onların doğa ve çevre eğitimlerinin bir parçası bu etkinlikler. Toplanan meşelerin aynı zamanda ekilerek çocukların bir bakım ve sorumluluk hissi taşıması, ektikten sonra bahçelerine ekerek, onu büyüterek bu günden birkaç ağaçları olmasını hedefliyoruz. Buranın telle çevrili olması ve koruma altında olması bugün burada bir hayli meşe palamudu toplamamızı sağladı. Normalde küçükbaş hayvanlar dâhil birçok hayvanın en önemli yiyecekleri arasında meşe palamudu da bulunuyor. Burasını korumakta fayda var. Meşe ağacı ekonomik değeri çok yüksek olan bir ağaç türü.” (cs)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here