“Tahakkuk’ta 38., Tahsilat’ta 41. sıradayız”

14
Kırklareli’de “24. Vergi Haftası” Kutlamaları çelenk sunumu ve ziyaretlerle başladı.
HABER MERKEZİ
24. Vergi Haftası Kutlama Etkinlikleri kapsamında 25 Şubat 2013 Pazartesi günü saat 09.30’da Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin ve personeli Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.
Saygı Duruşu’nda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından makamında bir açıklama yapan Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin, Kırklareli’nin Türkiye genelinde Tahakkuk Miktarı Sıralaması’nda 38., Tahsilât Miktarı Sıralaması’nda ise 41. sırada olduğunu söyledi. 2012 yılında Vergi Gelirleri Tahakkuku’nun 606 milyon 336 bin TL olduğunu ifade eden Şahin, Tahsilat’ın ise 393 milyon 565 bin TL olduğunu belirtti.
Şahin; “İlimiz genelinde 8 bin 739 Gelir Vergisi, bin 740 Kurumlar Vergisi, 5 bin 469 Basit Usul, 10 bin 241 KDV,  11 bin 4 Stopaj, 81 bin 185 Motorlu Taşıt Vergisi Mükellefi kayıtlı olup 2012 sonu itibariyle Vergi Gelirleri Tahakkuku 606 milyon 336 bin TL, Tahsilat ise 393 milyon 565 bin TL olarak gerçekleşti. İlimiz Türkiye genelinde tahakkuk miktarı sıralamasında 38., tahsilat miktarı sıralamasında ise 41. sırada bulunmaktadır.Yine aynı dönem içinde ilimizde yapılan bütçe gideri toplamı 541 milyon 87 bin 833 TL olup gelirlerin giderleri karşılama oranı da yüzde 77’dir.
Bu vesileyle, gerçek kazançlarını beyan eden ve vergilerini ödeyerek gönüllü uyum gösteren mükelleflerimize, yaptıkları harcamalarda belgelerini alarak sorumluluk bilincinde hareket eden Kırklareli halkına, idaremizden destek ve yardımlarını esirgemeyen kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarına ve de gayretli ve fedakar çalışmalarda bulunan mesai arkadaşlarımıza teşekkür eder, vergi ile sorunların karşılaşılması durumunda şikayet ve ihbarların 444 0 189 Vergi İletişim Merkezi hattına, kirklarelidefterdarligi@hotmail.com ve kirklarelidefgm@gelirler.gov.tr e-posta adreslerine ve ilgili birimlerimize bizzat iletmelerini hatırlatır, sağlık, mutluluk ve bol kazançlı bir yıl geçirmelerini dilerim” dedi.
Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin ve beraberindekiler yapılan açıklamanın ardından Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı makamında ziyaret etti. Defterdar Şahin, Vali Yaman’ın yakasına vergi haftası dolayısıyla mali bakanlığının stickerını yapıştırdı.
Saat 11.00’da Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ı da ziyaret eden Defterdar Şahin ve beraberindekiler, Başkan Çağlayan’a çalışmalar hakkında çeşitli bilgiler verdi.
Başkan Çağlayan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek;
“Öncelikli olarak vergi haftanızı kutluyorum. Devletler kurulurken en önemli durum güvenlik ve adalettir. Hiçbir devlet yoktur ki vergi veya benzeri bir gelir vatandaşlarından almasın. Vatandaşlar bir devlette yaşıyorsa, devletin giderlerini ve yatırımlarını karşılamak üzere mutlaka kazancına göre vergi vermesi gerekiyor. Kazancına göre vatandaşların vergi vermesi Türkiye’de olduğu birçok ülkede uygulanamayan bir sistem. Geliri yüksek biri ile geliri düşük biri dolaylı vergiyi aynı miktarda veriyor. Dolaylı vergiler Gelir Vergisi’nden çok fazla. Gelir Vergisi’ni herkes kazancına göre verirken, dolaylı vergi de ise orta halli memurda benzin yada araç alırken aynı vergiyi ödüyor, en zengin olan vatandaşta aynı vergiyi veriyor. Bunu düzeltmek uzun vadeli bir çalışma. Trakya mümkün olduğu kadar vergisini veren vatandaşlardan oluşuyor. Tahsilat %100 olmayabilir ama bunları veremeyenler olarak nitelendiriyorum. Ben artık artı vergi çıkmasından yana değilim. 15 tane zengin il içindeki yaşantımız yok. Burada vergi çok yatırılıyor ancak yatırım az geliyor. Yatırım çoğalarak fazla verginin azalmasını istiyoruz. Kırklareli’de devletin yatırımlarının çoğalması gerekiyor” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here