Suyu tasarruflu kullanmak, hayatı uzatır

7
Bir zamanlar, suyun doğadaki sürekli çevrimi sebebi ile sonsuza kadar bitmeyecek bir kaynak olduğu düşünülürdü. Ancak, dünyanın pek çok yerinde, kentsel ve …….
HABER MERKEZİ
Bir zamanlar, suyun doğadaki sürekli çevrimi sebebi ile sonsuza kadar bitmeyecek bir kaynak olduğu düşünülürdü. Ancak, dünyanın pek çok yerinde, kentsel ve endüstriyel gelişmelerdeki hızlı büyümeler gibi nedenlerle çok sınırlı bir kaynak haline gelmiştir. Bu durum dikkate alınarak, gelecekte daha büyük su sıkıntıları yaşamamak için herkesin üzerine düşen görevleri bilinçli bir şekilde yerine getirmesi gerekir.
Suyu Tasarruflu Kullanma Metotları
* Muslukların ve sifonların bakımlı tutulması, bozuk olanların onarılması, (Damlaya damlaya akan bir musluk yılda 6 m3’lük su kaybına sebep olmaktadır.)
* Çamaşır ve bulaşık makineleri ortalama 50 litre su tüketmektedir. Makinelerin tam dolmadan çalıştırılmaması ve kısa programların tercih edilmesi,
* Banyo yerine duşun tercih edilmesi, (Duşta ortalama 50 litre su, banyoda ise 150 litre su tüketilmektedir.)
* Rezervuarların boyutunun küçültülmesi, (12-20 litrelik rezervuarların yerine 6 – 7 litrelik rezervuarların tercih edilmesi.)
* Traş olurken, eller yıkanırken, dişler fırçalanırken ve bulaşıklar sabunlanırken musluğun kapalı tutulması,
* İçme suyu dışındaki suların birkaç kez kullanılması, (Sabunlu suların klozete dökülmesi gibi.)
*  Sebze ve meyve yıkanılan suyla çiçek ve bahçelerin sulanması veya temizlik suyu olarak kullanılması,
* Temizlik yaparken sıvı sabun ve toz sabunun tercih edilmesi, (Petrol türevi temizleyiciler doğaya zarar vermekte ve az su ile durulandıklarında çamaşırda ve bulaşıkta sağlıkla ilgili sakıncalar taşıyabilmektedirler.)
* Otomobillerin ve balkonların hortumla yıkanmaması, (Sünger veya bezle silinmesi.)
* Su basmasını engellemek için evden çıkarken su vanasının kapatılması,
Suyu kullandığınız her noktada tasarruf gerekliliğini düşünerek hareket edelim. Nehir kenarında olsak dahi suyu israf etmeden kullanmalıyız. Çünkü; suyun alternatifi yok suyumuzu koruyalım. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here