Suya ve taşımaya zam var mı?

14
Suya ve taşımaya zam var mı?

3 Kasım’da düzenlenecek olan Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısı, yine çarpıcı ve merak uyandıran maddelerin görüşülmesine sahne olacak. Bu toplantıdan ve konuşulan maddelerden ne gibi kararlar çıkacağı, meclis üyelerinin ilimizin kaderiyle ilgili nasıl bir konjonktür izleyeceği, halkımızın odaklandığı unsurlardan birisi konumunda. Kırklareli’nin uzun zamandır yaşayışında olmayan, meclisin epey bir süre gündemini teşkil etmeyen ve uzun zamandır zam yapılmayan su ücret tarifeleri, geçtiğimiz ayki toplantıda gündeme gelmiş, ancak oy birliği ile Plan Bütçe Komsiyonu’na havale edilmesine karar verilmişti.

Bu ay tekrar görüşülecek olan su ücretlerinin nasıl bir karara bağlanacağı ve eğer zam yapılırsa ne kadarlık bir oran uygulanacağı kamuoyu tarafından merakla bekleniyor. Yine geçtiğimiz aydan bu ayki toplantıya havale edilen 2010-2014 Stratejik Planının görüşülmesi, Kasım ayı gündeminde üyelerin mutabakata varması gereken ve sonuçlanması beklenen maddelerden birini teşkil ediyor.

Çünkü 4 yıllık bir dilimi kapsayan bu plan, Kırklareli’nin şehircilik yapısı ve hayatına nüfuz eden en etken çalışmalardan birisi anlamına geliyor. Kasım ayı toplantısındaki önemli maddelerden bir tanesi de, 2010 Mali yılı ve izleyen 2011-2012 Mali yıllarına ait Belediye bütçesinin görüşülmesi.

Bu konunun daha önceki meclis toplantılarında süregelen normlar çerçevesinde yine komisyona havale edileceği tahmin ediliyor. Ancak Kırklareli’nin gelişim sürecinde omuzlarında büyük bir yük bulunan Belediye Başkanlığı’nın, maddenin hassasiyetine bağlı olarak ne gibi kararlar alacağı ve kamuoyuna bunun yansımasının nasıl olacağı düşünülenler arasında. Çünkü küresel ekonomik krizden vatandaşların yanısıra devlet ve devletle bağlantılı olan yerel yönetimlerde nasibini aldı.

Bu nedenle Belediye Başkanlığı’nın bütçesini belirlemede, şehrin insanlarına ne gibi yaptırımlar uygulayacağı da en çok merak edilenler arasında yer alıyor.

Bunların yanısıra 2010 Yılı Performans Programının görüşülmesi de, Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisi’nin iradesine, karar verme yeteneğine, işleyiş kapasitesine yönelik gözlemlerin artacağı bir madde anlamına geliyor. Ayrıca geçen toplantıda Plan Bütçe Komisyonu’na havale edilen ve bu ay komisyon raporunun görüşüleceği şehir içi toplu taşıma hatlarında çalışan araçlara 2010 yılında uygulanacak kira artışı ile ilgili madde de, kira artışı yaşayacak araç işletmelerinin bunu taşıma ücretlerine yansıtacağı anlamına geliyor ve konu özellikle merkezden uzak muhitlerde yaşayan vatandaşları yakından ilgilendiriyor.

Belediye Meclisi’nin daha önce karara bağlanan bazı maddeleri ise henüz hayata geçirilemedi

Yarınki toplantıda Kırklareli’yle doğrudan veya dolaylı olarak alakalı maddeleri görüşecek olan Belediye Meclisi, daha önceki toplantılarda karara bağladığı bazı maddeleri henüz faaliyete geçiremedi. Kamuoyunun yakından takip ettiği uygulamaları kapsayan bu maddelerden birisi şehrin muhtelif yerlerinde parkmetre cihazı faaliyetinin başlamasıydı. Bu uygulamayla bütçesine de gelir elde edecek olan Belediye’nin kendi çıkardığı kararları hala hayata geçirememesi de dikkat çekiyor. Bunun yanısıra aylardır kamuoyunu meşgul eden ve Belediye Başkanlığı’nın da resmi bir açıklamayla duyurduğu at arabalarının toplanması konusu da şimdilik sessizliğini koruyor. Kapalı Pazar Yeri’nin tabiri caizse esamesi bile okunmuyor.

19 ana maddeden oluşan Kırklareli Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısı vatandaşların yakından takip ettiği bir süreçle saat 14:00’da start alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here