Sultan Yolu için 15 bin adet broşür basıldı

22
 
Kırklareli’nin; Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba Köyleri, Kırklareli merkez İlçe, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak Köyleri, Kaynarca Beldesi, Pınarhisar İlçesi, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi Köyleri, Vize İlçesi, Okçular, Evrenli Köyleri ile Çakıllı Beldesi’nden geçen “Sultanlar Yolu” Projesi kapsamında 3 ayrı broşür için 15 bin adet broşür dağıtımı yapılmaya başlandı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansının TR/21/13/SOS/007 Mali desteği ile çalışmalarına başlanan "Sultanlar Yolu" Projesi kapsamında 3 ayrı tanıtım broşürü için 15 bin adet broşür basım yapıldı ve dağıtımı başlandı. 
Klasik Doğa Yürüyüşü rotalarından farklı olarak tarihsel boyutu ile öne çıkan "Sultanlar Yolu" parkuru, Kanuni Sultan Süleyman’ın 1529 yılında Topkapı Sarayı’ndan yola çıkarak Viyana yakınlarındaki Simmering Köyü’ne ulaşan sefer yolculuğuna işaret ediyor. Osmanlı’nın Avrupa’ya düzenlediği seferlerin büyük bölümünün rotasıyla da çakışan bu doğa yürüyüşü parkurunu kat edenler sultanların izlerini de takip etmiş oluyorlar.
Altı farklı ülkeden geçen ve Filibe, Sofya, Niş, Belgrad, Zigetvar hattında uzanan Sultanlar Yolu parkurunun Türkiye’deki bölümü ise Trakya’yı kapsıyor. Tarihi kent  Edirne’den başlayan yolculuk doğal ve tarihsel güzelliklerle dolu Kırklareli ilimize bağlı yerleşim yerlerini takip ederek Kırklareli merkezden de geçtikten sonra Istrancaların yanı başındaki Pınarhisar, Trakların eski başkenti ve ‘Sakin Şehir’ (Citta Slow)  Vize ile Tekirdağ’ın Saray ilçesi üzerinden İstanbul’a uzanıyor.
 Bölgemizde turizm çeşitliliğinin artmasını teşvik eden ve bölgenin tanınırlığına katkıda bulunacak alternatif turizm projelerini destekleyen Trakya Kalkınma Ajansı, Sultanlar Yolu’nun bu bağlamda son derece önemli bir adım olduğuna inanıyor. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here