Süerden; “Kırklareli’den 3 bin kurbanlık sevk edildi”

6
04 Ekim’de başlayacak olan Kurban Bayramı öncesinde Kırklareli’den başta İstanbul olmak üzere diğer illere Kurbanlık sevkiyatı başladı. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Veteriner Hekimi Tuan Süerden, 04 Ekim’de başlayacak olan Kurban Bayramı öncesinde Kırklareli’den başta İstanbul olmak üzere diğer illere Kurbanlık sevkiyatının başladığını bildirdi.
19 Eylül 2014 Cuma günü başlayan Kurban sevkiyatı kapsamında bugüne kadar yaklaşık 3 bin Büyük ve Küçükbaş hayvanın sevkiyatının gerçekleştirildiğini belirten Süerden şunları kaydetti:
“Kurban Bayramı’nda satılmak üzere ilimizden başta İstanbul olmak üzere diğer illere sevkiyatı yapılacak olan Kurbanlıklar ilk önce İl ve İlçe Müdürlüklerimize getiriliyor. Buralarda Büyükbaş Hayvanların Şap Aşısı’nın, Küçükbaş Hayvanları’nda Koyun-Keçi Vebası Aşısı (PPR) ile Şap Aşısı’nın olup olmadığına bakılıyor. Aynı zamanda bu hayvanların sevkiyatını gerçekleştirecek olan şoföründe  Nakliyeci Sürücü Belgesi’nin olup olmadığına bakılıyor. Aranan şartları eksik olmayanlar için Veteriner Raporu düzenleniyor. Ardından sevkiyatı yapacak olan araçların dezenfektan maddesi ile dezenfeksiyon işlemi yapılıyor. Bu işlemlerimiz Kurban Bayramı’nın 3. Günü bitimine kadar devam edecektir. 
19 Eylül 2014 Cuma günü ilimizde başta İstanbul olmak üzere diğer illere başlatılan Kurbanlık sevkiyatı kapsamında bugüne kadar yaklaşık Büyük ve Küçükbaş olarak toplam 3 bin Kurbanlık sevk edildi. Kurban Bayram için Kırklareli’den 15 bin 600 Büyükbaş, 73 bin de Küçükbaş hayvanın satış için sevk edilmesini bekliyoruz. Besicilerimiz hayvanlarını daha kolay satmak amacıyla İstanbul Pazarı’nı tercih ediyorlar. Kırklareli, Hastalıklardan Ari Bölge olduğu için şehir dışına çıkarılan hayvanlar bir daha geri getirilemez. Şehir dışından hayvan getiren besicilere idari para cezası uygulanacak.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here