Sözleşmeli personellerin net ücretleri belirlendi

8
* Kırklareli İl genel Meclisi, Kırklareli İl özel İdaresi’nde görev alan
sözleşmeli Avukat, Mimar Mühendis ve Teknikerlerin alacakları net ücret
teklifini oy birliği ile kabul etti. Alınan karara göre idarede
sözleşmeli olarak görev yapan Avukat 1.620 TL, Mimar ve Mühendis 1.800
TL, Tekniker 1.325 TL ücret alacak.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi 2011 yılının Ocak Ayı 1. Bileşimi 3 Ocak 2011 Pazartesi Günü Meclis Başkanı M. Tuna Soykan başkanlığında yapıldı. Saat 10.30 Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda yapılan birleşimde ilk olarak Aralık ayı 5. birleşimine ait tutanak özeti okunarak oy birliği ile kabul edildi.
* Denetim Komisyonu Üyeleri seçildi
Gündemin 3. maddesi olan 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 17.maddesi gereğince, gizli oylama ile üye sayısı 3’ten az 5’ten çok olmamak üzere Denetim Komisyonu oluşturulmasına geçildi.
Başkan Soykan geçen yıl 4 kişiden oluşan Denetim Komisyonu’nun bu yılda aynı şekilde olmasını konusunu oylamaya sunacağını belirtti ve oy çokluğu ile komisyonun bu yılda 4 kişiden oluşacağına karar verildi. Başkan Soykan komisyona seçilecek isimlerin belirlenmesi için üyelere 5 dakika ara verdi. Aranın sona ermesi ile 2. oturumu açan Başkan Soykan madde ile ilgili teklifin okunmasını istedi.
Kırklareli İl Özel İdaresi Yazı İşleri Müdürlüğü’nün teklifine göre İl Genel Meclisi her yılın Ocak ayında yapılacak toplantısında İl Özel İdaresi’nin  bir önceki yıl gelir ve giderleri ile hesap ve işlemlerinin denetimi için kendi üyeleri arasından gizli oy ile 3’ten az 5’ten çok olmamak üzeri bir Denetim Komisyonu oluşturması gerektiğini, bu hususun İl Genel Meclisi’nde görülmesi gerektiği belirtildi.
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın CHP grubu adına söz alarak 2011 yılının tüm ülkeye sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diledi ve Denetim Komisyonu’na kendi grubundan M. Tuna Soykan, Aydın Karakoç ve Sadettin Kızmaz’ı önerdi.
AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Metin Güveç’te kendi Grubu adına söz alarak yeni yılın tüm ülkeye sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diledi ve kendi gruplarından Nihat Sağlam’ı Denetim Komisyonu’na önerdi.
Yapılan isim önerilerinin sonrasında gizli oylama yapıldı. Gizli oylama sonucunda kullanılan 24 oydan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi M. Tuna Soykan 23, Sadettin Kızmaz 24, Aydın Karakoç 24 AK Partili Meclis Üyesi Nihat Sağlam 18, isim önerilerinde, ismi bulunmayan fakat oylamada ismi geçen CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hasan Dağ 1 oy aldı. Önerilen isimler olan M. Tuna Soykan, Aydın Karakoç, Sadettin Kızmaz ve Nihat Sağlam Denetim Komisyonu’na seçildi.
Yapılan oylama sonunda söz alan Üye Dağ kendisinin ismini ekleyen arkadaşına teşekkür ettiğini fakat isminin tutanaklardan çıkarılmasını talep etti. Fakat üye Dağ’ın bu talebi kabul edilmedi ve Üye Dağ toplantıyı terk etti. Daha sonra iki grup arasında kısa süreli bir tartışma çıktı, fakat Başkan Soykan tartışmalara müdahalede bulundu ve tartışmaları sonlandırdı.
* Sözleşmeli personellerin net ücretleri belirlendi
Daha sonra gündemin 4. maddesi olan İl Özel İdaresi’nin 16/12/2010 tarih ve 7284 sayılı, İl Özel İdaresi hizmetlerinde Avukat, Mimar, Mühendis ve Tekniker kadrolarında çalıştırılan sözleşmeli personele ödenecek net ücretlerin belirlenmesi teklifinin görüşüldü. Kırklareli İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün teklifine göre 2010 yılında görev yapan sözleşmeli Avukat, Mimar, Mühendis ve Tekniker personelin ihtiyaç duyulması nedeni ile 2011 yılında da görev yapacağı bu nedenle kendilerine ödenecek olan net ücretlerin belirlenmesi gerektiği belirtildi.
Teklifin okunması sonrasında kendisine söz verilen Kırklareli İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Esat Aslan, 2010 yılında istihdam ettikleri sözleşmeli Avukat, Mimar Mühendis ve Tekniker’lerin 2011 yılında da ihtiyaçlar sebebi ile istihdam edileceğini belirtti. Müdür Aslan idarede sözleşmeli olarak görev alan bu personellere birlikteliğin sağlanması açısından idarede çalışan memurlar ile aynı şekilde bir artırım yapılacağını, bu nedenle Avukat’a 1.620 TL, Mimar ve Mühendislere 1.800 TL, Teknikerlere de 1.325 TL ücret belirlediklerini belirtti. Bunu üzerine Başkan Soykan Müdür Aslan’a idarede tekniker personelin olup olmadığını sordu. Müdür Aslan’da şuanda idarede tekniker personelin olmadığını fakat ilerleyen aylarda ihtiyaç duyacaklarını, o yüzdende onlarında alacağı ücretlerin belirlenmesi gerektiğini ifade etti.
Konu ile ilgili söz alan CHP’li İ Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç, memurlara verilen enflasyon farkının daha netleşmediğini bu hesaplamaların yapılmadan nasıl net rakamların oluşturulacağını sorması üzerine Müdür Aslan bu hesaplamaların yapılarak ayarlamaların yapıldığını belirtti. Başkan Soykan, geçen yıl böyle bir maddenin komisyona sevk ettiklerini belirtti ve üyelere komisyona sevk edilip edilmemesi konusunu sordu. Meclis üyeleri de komisyona gerek olmadan oylama yapılmasını istedi ve madde oy birliği ile kabul edildi.
* Mütevelli Heyeti Üyeleri belirlendi
Gündemin 5 maddesi olan İl Özel İdaresi’nin 21/12/2010 tarih ve 8035 sayılı, İlimiz Pınarhisar İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetinde, 2011 Yılında görev alacak 2 (iki) hayırsever vatandaşın seçilmesi teklifi görüşüldü. Kırklareli il Özel idaresi Yazı İşleri Müdürlüğü’nün teklifine göre Pınarhisar İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’nde görev yapmak üzere 2 hayırsever vatandaşın görev alması gerektiği belirtildi.
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın söz alarak CHP grubu olarak Ahmet Sarıoğlu ve Şevket Saygılı isimlerini önerdi. Yapılan oylamada 7 ret oyuna karşılık 15 kabul oyu ile önerilen isimler Mütevelli Heyeti’ne seçildi.
* Longozların UNESCO Dünya Ortak Miras Listesi’ne alınması istendi
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın söz alarak Longoz diğer adıyla Su Basar Ormanları’nın dünyada ender bulunan doğal varlılar olduğunu bu neden ile bu ormanların UNESCO Dünya Ortak Miras Listesi’ne alınması için bir gündem maddesi oluşturulmasını talep etti. Daha sonra Başkan Soykan’da üye Taşkın’ın bu talebinin yerinde ve olumlu bir talep olduğunu belirterek talebi oylamaya sundu ve talep oy birliği ile kabul edildi.
Başkan Soykan Ocak ayı 1. birleşimi kapatarak 2. birleşimin 4 Ocak 2011 Salı günü saat 10.30 yapılacağını belirtti. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here