“Sosyal Güvenlik Haftası” etkinliklerle kutlanıyor

8
“Kayıtdışı İstihdam’da Kırklareli Türkiye ortalamasının üzerinde”
HABER MERKEZİ
13-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında kutlanacak olan 6. Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 09.30’da Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Sosyal Güvenlik Kurumu Kırklareli İl Müdürü Av. Tahsin Halcı tarafından konulan çelenk sonrasında saygı Duruşu’nda bulunularak İstiklal Marşımız okundu.
* Vali Yaman ve Başkan Çağlayan’a ziyaret
6. Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından SGK Kırklareli İl Müdürü Av. Tahsin Halcı ve beraberindeki kurum personeli Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı ve ardından Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ı ziyaret etti. Vali Yaman ve Başkan Çağlayan, yapılan ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, tüm kurum çalışanlarının Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutladılar.
* 2012 yılında en çok prim ödeyen firmalara plaketleri verildi
Sosyal Güvenlik Haftası kutlamaları 2012 yılında en çok prim ödeyen firmalara yönelik yapılan plaket töreniyle devam etti.
Saat 15.30’da Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası konferans salonunda yapılan Plaket Töreni Saygı Duruşu’nda bulunularak İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.
Törende bir konuşma yapan SGK Kırklareli İl Müdürü Av. Tahsin Halcı, Kırklareli’de kayıt dışı çalışanların Türkiye ortalamasına göre yüksek olduğunu söyledi.
Güler yüzlü hizmet anlayışıyla en kısa sürede eşit ve adil bir şekilde hizmet sunulmasını amaçladıklarını anlatan Halcı;
“Sosyal Güvenlik sistemimiz 5502 sayılı yasayla yeniden yapılandırılarak, SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı tek çatı altında toplanmıştır. Bu doğrultuda, sosyal güvenlik hizmet standartları yeniden belirlenerek, insan odaklı, güler yüzlü bir hizmet anlayışıyla, en kısa sürede, eşit ve adil bir şekilde sunulması amaçlanmıştır. Bu amaçla Sosyal Güvenlik Kurumunu paydaşlara tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, toplumda Sosyal Güvenlik bilinci oluşmasını sağlamak amacıyla 13-19 Mayıs tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Haftası kutlanmaktadır. Yeniden yapılandırmaya bağlı olarak 2006 yılından itibaren çok önemli çalışmalar yaptık ve gurur duyulacak düzeyde bir kurum inşa ettik. Vatandaş odaklı hizmetleri, hizmeti vatandaşın ayağında götüren Sosyal Güvenlik Merkezlerini Alo 170’i, e-devlet ve akıllı devlet uygulamalarını, kurumsal bilgi ekranlarını düzenleyerek günün gelişen ve değişen ihtiyaçlarına cevap verecek önemli projeleri hayata geçirdik. Geçmişteki kötü uygulamaların izlerini silmeye çalıştık. İnsanımızı önemsedik. Geçmişteki insanlık haysiyet ve şerefinin ayaklar altına alındığı uygulamaları geride bıraktık. Güler yüzlü bir hizmet anlayışıyla en kısa sürede eşit ve adil bir şekilde hizmet sunulmasını amaçladık. Kısaca Sosyal devletin gereğini yaptık. Kırklareli’de mevcut verilerin; ulaşılması gereken ideallerde olmadığını gördük. Kayıt dışılığın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu, yine işsizlik oranının %9’larda olduğunu gördük. Ancak bu rakamları inandırıcı bulmuyorum. Daha düşük olduğunu düşünüyorum. Ama yine de hedefimiz ve amacımız bu oranların ortalamanın çok altına düşürmek, inanıyorum ki, işverenlerimizin ve halkımızın hassasiyet göstermesi durumunda bu rakamlara ulaşmak zor olmayacaktır” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından 2012 yılından 21 milyon 338 bin 960 TL prim ödeyerek 1. olan Trakya Cam Sanayi A.Ş.’ye, 18 milyon 166 bin 175 TL prim ödeyerek 2. olan Paşabahçe Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye, 17 milyon 316 bin 802 TL prim ödeyerek 3.olan Zentiva Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye plaketleri Kırklareli Valisi Mustafa Yaman tarafından verildi.
Yapılan Plaket ve Belge Töreni’nin ardından program sona erdi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.