“Sosyal Güvenlik Destek Prim Borcu Affı için başvuru son tarih 31 Mayıs”

7
Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, SGK Destek Prim borcu af başvurusu için son tarihin 31 Mayıs 2013 Cuma günü olduğunu söyledi.
HABER MERKEZİ
Emekli olan ancak mükellefiyetleri süren kişilerden sosyal güvenlik destek Prim kesintinin 2005 yılında yürürlüğe giren 1479 sayılı yasa ile yapıldığını ifade eden Şeker, birikmiş olan borçlar için 2013 yılının Şubat ayında af çıkartıldığını belirtti.
Türkiye’de yaklaşık 600 bin Emekli olan ancak mükellefiyetleri süren vatandaşların olduğunu vurgulayan Şeker, yaptığı yazılı açıklamasında şunları kaydetti;
“2005 yılında yürürlüğe giren 1479 sayılı yasa, emekli olup da mükellefiyetleri devam edenlere Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yapılması kanuna bağlanmıştı.
Ancak Primlerini yatırmayanların borçları faizleri ile birlikte arttı. Hükümetimizin 6385 sayılı yasa çerçevesinde birikmiş borca Şubat ayında a çıkardı. Af başvuru süresi 31 Mayıs 2012’te son bulacak. Bu burumda olan Türkiye genelinde 600 bine yakın mükellef var. Birikmiş Sosyal Güvenlik Destek Primi borcu olan emekli sigortalılarımızın borçlarının faizleri silinip ana paranın tefe ve tüfe oranı ile güncellenmesi ve bunun da her iki ayda bir olmak üzere peşin yada 6, 9, 12 ve 18 taksit şeklinde ödenmesine imkan veren 6385 sayılı kanun kapsamında yapılandırma başvuruları devam ediyor. Emekli olup da mükellefiyeti devam eden binlerce esnafımızın anaparanın birkaç katına çıkan birikmiş borçları için sadece anaparayı ödeyip kurtulmaları için aftan yaralanması temennimizdir.” (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here