Soğuk hava bir faciayı önledi

10
Ya cemaat ya da tarihi camii zarar görseydi?
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de günlerdir etkisini gösteren kuvvetli rüzgar kaçınılmaz facialara yol açıyor.
1628 yılında Karakaş Hacı Mehmet Bey tarafından yaptırılan Karakaşbey Camii ve camii cemaati bir facianın eşiğinden döndü.
23 Aralık 2011 Cuma günü saatte yaklaşık 60 kilometre hızla esen rüzgar dolayısıyla, Karakaşbey Camii’nin avlusundaki yaklaşık 15 metrelik çam ağacı kökünden sökülerek devrildi.
Cuma namazlarında dolup taşan Karakaşbey Camii cemaati yer yer namazlarını camiinin avlusunda kılıyor. Camii tuvaletlerinin hemen yanında dikili olan çam ağacı ise cemaatin camii doluyken namaz kıldığı yere düştü.
Cuma namazı saatine denk gelen olayda, havanın soğuk olması dolayısıyla o sırada avluda kimsenin olmaması olası bir faciayı engelledi.
Camii cemaatinden alınan bilgilere göre, bir hayli zamandır camii avlusundaki ağaçlardan dolayı sıkıntı yaşandığı ancak yetkililerin bu konuda hiç çalışma yapmadıklarını bildirdiler.
Ağacın devrilmesi sırasında avluda kimsenin olmamasının sevindirici olduğunu belirten camii cemaati, ancak ağacın tuvalet, şadırvan yada tarihi camilerimizden biri olan Karakaşbey 
Camii’nin üzerine düşmesi sonucu büyük zararlara yol açabileceği bildirildi.
Yetkililerin biran önce harekete geçerek, vatandaşlara, evlere ya da tarihi yapılara zarar verebilecek ağaçlarla ilgili bir çalışma yapılması gerekiyor. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here