Siyah Poşet Devri’nde sona yaklaşıldı

7
Doğada güçlükle ve uzun yıllar sonra çürüyerek yok olan, insan sağlığına son derece zararlı, en fazla kanserojen madde üreten siyah poşet devri kısa süre içerisinde tamamen kaldırılacak.
HABER MERKEZİ
Kullanımı çıkartılan yönetmelikler ile yasaklanan siyah poşet, Türkiye’nin birçok bölgesinde artık kullanılmıyor. Yavaş yavaş tüm Türkiye genelinde kaldırılacak olan siyah poşetler ile ilgili bir açıklama yapan Kırklareli Pazarcılar Odası Başkanı Resul Yıldırım, siyah poşet yerine geri dönüşümlü poşetlerin kullanılacağını söyledi.
Yeni çıkartılan yönetmelik gereğince Pazarcılar Odası Genel Merkezi’nin geri dönüşümlü poşetler ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Yıldırım, yapılan çalışmaların ardından Kırklareli’deki Pazarcı esnafının siyah poşet kullanmasının yasaklanacağını onun yerine geri dönüşümlü poşetlerin kullanılacağını kaydetti.
Yıldırım; “Geri dönüşümlü poşetler ile ilgili genel merkezimizde çalışmalar sürüyor. Çalışmalar neticesinde Pazarcı esnafımız tamamen siyah poşet yerine getirilecek olan geri dönüşümlü poşet kullanacak. Bilindiği üzere siyah poşetler, kimyasal atıklar ile yapılan ve insan sağlığına son derece zararlı olduğu gibi doğaya da büyük zarar veriyor. Doğada çürüyüp yok olması epey uzun bir zaman alıyor. Dolayısıyla yapılan çalışmalar son derece halkımızın ve doğamızın sağlığı içindir. Çalışmalar neticesinde kesin olmamakla birlikte geri dönüşümlü poşetler piyasada kilosu yaklaşık 5 liradan olurken, genel merkezimiz bir firma ile anlaşma yapmaya çalışıyor. Anlaşma sağlandığı taktirde odamız üyelerine kilo başına fiyat daha da düşmesi planlanıyor” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here