SIRASI GELDİKÇE-Yeşilyurt Gazetesi olarak yarın iki bayramı bir arada kutlayacağız

14
Savaş Eskici
 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birlikte yarın gazetemizin kuruluşunun 90. Yıldönümü’nü kutlayacağız.
Kurucumuz Rahmetli Alirıza Dursunkaya’nın Yeşilyurt Gazetesi’ni yayın hayatına başlatırken 30 Ağustos gününü tercih etmesindeki sebep her iki bayramı bir arada yaşamamızı istemesiydi herhalde.
Gazeteniz Yeşilyurt 30 Ağustos 1924 yılında kurulmuş olduğuna göre; bu gün 89 yıllık ömrünü tamamlayıp yarından itibaren 90. yaşına ayak basmış olacak.
89 yıl boyunca hiç kesintisiz bir şekilde okurları ile bir araya gelmek dile kolay gelebilir ancak, çokta kolay olmasa gerektir. Her gün bir sonraki çıkacak sayının sancısını çekmek, her gün bir sonraki doğacak gazetenin hazırlığını yapmak, Habercisi’nden Grafikeri’ne, Montajcısı’ndan Baskıcısı’na, Editörü’nden Yöneticisi’ne bunu yaşayan bir kişi olarak zevkli olduğu kadar zorluğunun da göz ardı edilmeyecek kadar sıkıntılı olduğunu belirtmek isterim.  Bunu anlamak için gözlemlemek yeterli değildir. Yaşamak gerekir. Hissetmek gerekir. Böyle bir zanaattır Gazetecilik.
Dile kolay; ara vermeden yapılan tam 89 yıllık yayın. Zor, onurlu, gururlu ve tekrarı bir hayli güç bir iş.
Cumhuriyet ile yaşıt hemen hemen.
Bildiğim kadarı ile Türkiye’de bu unvana, bu yaşa ve uzun ömre sahip topu topu 3 gazete var. Yeşilyurt, bu 3 gazeteden birisi. Trakya 90 yaşındaki tek gazete Yeşilyurt Gazetesi. Bu unvanın elde edilmesinde, gazeteyi kuran merhum Ali Rıza Dursunkaya gibi, süreç içerisinde bugünlere gelmesini sağlayanların da önemli rolü ve katkıları var.
Gazetemizin şu anki İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt, bu gazeteyi satın aldığında sene 1983 idi. Benim gazete ile tanışmam da, 1989 yılının Eylül ayı oldu. Gazeteciliğe, Yeşilyurt Gazetesi’nde başladım. Bu gazete benim için bir okul da oldu. Teoriyi, pratiğe çevirme imkânını yakaladım burada. Sadece benim mi, birçok arkadaşımızın gazeteciliğe ilk adımı ve pişip, yetişmesi, hep bu gazete oldu.
Bununla onur duymamak elde mi ki?
Yeşilyurt Gazetesi’nin, 90. Kuruluş Yıldönümü kutlu olsun.
Emeği geçen herkese, kucak dolusu selamlar.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.