Sınırötesi partnerimiz Romanya

19
Sınırötesi partnerimiz Romanya

Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğü, AB sınırötesi kapsamında gerçekleştirdiği projeyle bir ilke imza attı ve AB standartlarını yakaladı. Proje çerçevesinde stajyer öğretmen eğitimi müfredatlarının, AB normlarına adapte edilmesine yönelik çalışmayla, Türkiye’de ilk kez böyle bir faaliyet gerçekleştirilmiş olacak.

Kırklareli Il Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, “Hayat Boyu Öğrenme Programı” kapsamında kabul edilen “Comenius Regio” (Comenius Bölgesel Ortaklıklar) projesinin ortak kurumları ise; Kırklareli Üniversitesi, Halk Eğitim Merkezi ve TOBB Lisesi’nden oluşuyor. Sınırötesi yeni partner ülkenin de Romanya olduğu öğrenildi. Ulaşılan bilgilere göre, Romanya’daki Casa Corpului Didactic “George Tofan”-Suceava, bölgesel eğitim otoritesi olarak kabul edildi. Bu otoritenin ise  Scoala Cu Clasele I- VIII RR 10 (Ilköğretim okulu), Gradinita Cu Program Normal NR 12 Tandarica (Anaokulu), Gradinita Cu Program Prelungit NR 2 Aschiuta (Anaokulu) ve Asociatia Regionala Pentru Educatie Si Dezvoltare, bölgesel eğitim ve gelişim derneğinden oluşan yerel ortakları var.

Kırklareli’nin Romanya ziyareti 5-10 Ocak tarihleri arasında

Projede amaç, stajyer öğretmen eğitiminde kullanılan müfredatlarla uygulamaları, AB normlarına göre güncel hale getirmekten oluşuyor. 2 sene boyunca etüdü yapılarak taslak haline getirilecek projelerin devam sürecinde ise, Romanya’nın Suceava iline araştırma gezisi düzenleneceği bildirildi. 5-10 Ocak 2010 tarihlerinde yapılacak araştırma gezisinde; Il Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Projelerden Sorumlu Şube Müdürü Harun Sagun, Ar-Ge yetkilileri Hümeyra Sırçacı Bayramlı, Esra Giral, Şükrüye Akan, Kırklareli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Erdal Üstün ve TOBB Lisesi Müdürü Aydın Kesici yer alıyor.

Daha sonra ise Romanya’dan gelecek bir çalışma ekibi, buradaki eğitim çalışmalarını yerinde görmek için bir ziyarette bulunacak.

Bu kapsamda “Learn To Teach” adlı proje, Hayat Boyu Öğrenme Comenius Programı içerisinde kabul edilen ilk girişim. Kırklareli Milli Eğitim Müdürü Ziya Eser’in başarılı yöneticiliği ve ekip ruhu ile yapılan uygulamalarla bu projenin, Kırklareli için büyük bir adım olduğu ve başka çalışmalara da örnek teşkil edeceği kaydediliyor.

Stajyer öğretmen eğitimi uygulamalarının AB standartlarına göre şekillendirilmesinde, Kırklareli TOBB Lisesi stajyer öğretmenleri pilot topluluk olacak.

Geliştirilen projenin, daha sonra ildeki tüm stajyer öğretmenlere uygulanacağı bildirildi.

 Bu çalışmaların ikinci yılında, Halk Eğitim Merkezi’nde açılacak fotoğrafçılık kursu ile çiçeği burnunda öğretmenlerin bakış açısından, eğitimin yansımasının aktarılacağı bir sergi düzenlenecek.

Çalışmalar devam edecek

Edinilen bilgiler doğrultusunda Kırklareli’nin şu ana kadar AB sınırötesi proje kapsamında, zayıf bir karneye sahip olduğu gözlemlendi. Sınırötesi projelerin ana temelini de AB uyum sürecinin en aktif ismi, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın uluslararası temasları, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun yenilikçi girişimleri teşkil ederken, Il Milli Eğitim Müdürlüğü de, bu tarz bir platformda Kırklareli’nin isminin duyulmasında çok önemli ve başarılı bir adım atmış bulunuyor.Ilerleyen süreçte konuya yönelik bilgilendirme toplantılarının tüm ilçelerde yapılacağı kaydedilirken, Kırklareli’nde Milli Eğitim güdümlü projelerin dışında, başka projelerin de bu girişimi yapabileceği salık veriliyor.

Sınırötesi projelerin sadece Milli Eğitim’in tekelinde olmadığına dikkat çekilirken, insanların Il Milli Eğitim Müdürlüğü sayesinde oluşan bu bilinci genişletmesi, girişimlere tüm devlet dairelerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve kar amacı gütmeyen birimlerin de katılması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here