“Sigara Yasağı’nı ihlal edenlere gerekli cezalar uygulanacak”

15

* Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada tavanı veya yan yüzeyleri ya da her ikisi birden açılır-kapanır bir düzeneğe sahip (poşet, camekan vb.) olan işletmelerde, bu düzenekler yardımıyla tavan veya yan yüzeyleri zaman zaman açık tutulsa dahi, kapalı alan mahiyetindeki bu alanlarda tütün ve tütün ürünleri tüketilmesi mezkur Kanunun ihlali anlamına geleceği belirtildi.

HABER MERKEZİ
Tavanı veya yan yüzeyleri ya da her ikisi birden açılır-kapanır bir düzeneğe sahip (poşet, camekan vb.) olan işletmelerde, bu düzenekler yardımıyla tavan veya yan yüzeyleri zaman zaman açık tutulsa dahi, kapalı alan mahiyetindeki bu alanlarda tütün ve tütün ürünleri tüketilmesi mezkur Kanunun ihlali anlamına geldiğini belirten Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Saymaz şunları kaydetti:
“Bilindiği üzere 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’un ikinci maddesinde tütün ürünü tüketilmesinin yasaklandığı açık ve kapalı alanlar sayılmıştır.
Kanunun uygulanması bakımından hangi alanların kapalı, hangi alanların açık alan kabul edileceği hususu 2009/13 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile belirlenmiştir. İlgi yazı ile yapılan kapalı alan değerlendirmesinde, tavan veya yan yüzeyleri otomatik veya manüel sistemlerle açılıp kapanabilen işletmelerde yan yüzeylerinin  yarısından fazlasının açık tutulması halinde tavan kısmı kapalı da olsa açık alan olarak değerlendirileceği, ayrıca yan yüzeyleri tamamen kapalı olsa da tavan kısmı tamamen açık olduğu durumlarda bu yerlerin açık alan kabul edileceği bildirilmişti.
Ancak, 4207 sayılı Kanun uygulanmasına ilişkin denetimler esnasında; kapalı alan şeklinde inşa edilen veya düzenlenen bir kısım alanların, yan yüzeylerinin ya da tavan kısmının açılır-kapanır mekanizmalarla gün içinde zaman zaman açılmak suretiyle açık alan haline getirilmeye çalışıldığı gözlemlenmiştir. Bu çerçevede; Tütün Kontrolü Ulusal Komitesi üyelerinden oluşan bilim insanlarının var olan bilimsel kanıtlardan yararlanarak oluşturdukları görüş, esasen kapalı alan olan bir kısım alanların gün içerisinde açılmasının tütün ürünlerinin zararlı etkilerinden korunmak için yeterli olmadığı şeklindedir.
Dolayısıyla, 4207 sayılı Kanunun ve 2009/13 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin amacına uygun olarak, tavanı veya yan yüzeyleri ya da her ikisi birden açılır-kapanır bir düzeneğe sahip (poşet, camekan vb.)  olan işletmelerde, bu düzenekler yardımıyla tavan veya yan yüzeyleri zaman zaman açık tutulsa dahi, kapalı alan mahiyetindeki bu alanlarda tütün ve tütün ürünleri tüketilmesi mezkur Kanunun ihlali anlamına gelmektedir. Bu sebeple söz konusu alanlarda tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesine izin verilmeyecek ve ihlal edenler hakkında gerekli yasal işlemler gecikmeksizin yapılacaktır.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here