“Sigara içeninde, içmeyen kadar hakkı vardır”

11
Soğuk kış aylarının yaklaştığı şu günlerde kahvehane işletmecileri
sigara yasağı uygulamasının kendilerine getirecek sıkıntıları şimdiden
kara kara düşünmeye başladı.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Kahveciler Odası Başkanı Şaban Doğan, kahveci esnafının yasak yüzünden kış aylarında çok zor günler geçirecekleri için sıkıntıda olduklarını belirterek, bu sıkıntıların giderilmesine yönelik yetkililerin çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti, Başkan Doğan konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti;
“Kış yaklaştıkça kahveci esnafını derin bir düşünce aldı. Soğuk günlerin gelmesi ile birlikte kapalı alanlarda sigara yasağı tekrar kahvecilerin gündemine geldi. Yaz mevsiminde sigara tiryakisi müşterilerini dışarıda ağırlamaya çalışan esnaf, kış mevsiminde ne yapacağını bilmediğinden derin bir düşünceye dalmış bulunuyor.
Biz kahveciler olarak sigara yasağına karşı değiliz, bilakis tüm kahveci esnafı yasağa uyarak ekmek parasını kazanmaya çalışıyor. Fakat bu uygulama üzerinde kahveciler açısından farklı düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz. Türkiye Kahveciler Federasyonu’nun Anayasa Mahkemesine açtığı davanın sonucunda uygulama üzerinde esnemeler olmaz ise bu kış bizlere çok zor geçeceğe benziyor.
Sigara yasağı uygulamasında istediğimiz değişiklikler arasında kahvehanelere sigara içilen bölümlerin oluşturulması veya kuvvetli havalandırma sistemlerinin konulması gerekiyor. Bu şekilde yapılacak bir uygulama ile esnafımız bir nebzede olsa rahat nefes alacaktır. Zaten kahvehane müdavimlerinin beklentilerinin bu yönde olduğunu her defasında bizlere aktarıyorlar. Onların bu düşüncesi de bizlere bu nu gösteriyor. Sigara içeninde, içmeyen kadar hakkı vardır.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here