Sıcağa dayanamayan asfalt ağladı

4
Kırklareli’de artan hava sıcakları asfaltın erimesine neden oldu.
HABER MERKEZİ
İlk Baharın neredeyse yaşanmadığı Kırklareli’de mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları dolayısıyla asfaltlar eridi.
Motosiklet sürücüleri asfaltın erimesi sonucu ilerlemekte zorluk çekerken, otomobil sürücüleri ise ziftin otomobillere sıçramaması için düşük hızla seyir etti.
Kırklareli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir içinde eriyen asfaltın üzerine kum atarak sürücülerin daha rahat trafikte ilerlemesini sağladı.
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, hava sıcaklıklarının biranda yükseldiğini ifade ederek, asfaltın eridiği caddeleri kumlama çalışmalarının başladığını söyledi.
Çağlayan, olası bir kazanın önlenmesine adına çalışmaları sürdürdüklerini belirterek;
“bu yıl sıcaklar erken bastırdı. Uzun yıllardır Kırklareli’de Nisan ve Mayıs ayının ilk günlerinde bu kadar sıcak görülmezdi. Bu yıl ilk bahar yaşamadan yaza geldik. Mayıs ayı için olağan üstü bir sıcaklık. En son aldığım bilgilere göre hava sıcaklığı 34 dereceye kadar yükselmiş. Kırklareli Belediyesi olarak biz elimizden geleni yapacağız. Geçtiğimiz haftalarda yer yer asfalt erimeleri olmuştu. Gün geçtikçe hava sıcaklıkları yükselirken, asfaltlar da daha çok erimeye başladı. Sürücülerin ve yayaların zorluk çekmemeleri açısında gerekli çalışmaları sürdürerek elimizden geleni yapacağız” dedi.
* Hava sıcaklıkları normale dönecek
Kırklareli Meteoroloji İl Müdürü Naci Gürbüz, mevsim normallerinin üzerinde seyir eden hava sıcaklıklarının bu haftadan itibaren normale döneceğini söyledi.
Kırklareli’de uzun yıllarıdır Nisan ve Mayıs aylarında hava sıcaklıklarının 25 dereceyi geçmediğini hatırlatan Gürbüz;
“Yaptığımız hava tahminlerine göre mevsim normallerinin yaklaşık 7-8 derece üzerinde seyir ediyor. Uzun yıllardır hava sıcaklıkları bu kadar yükselmemişti. Önümüzdeki haftadan itibaren normale dönmeye başlayacağını tahmin ediyoruz. Ancak yine en düşük hava sıcaklıkları gündüz 25, gece ise 14 derecenin altına düşmeyeceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here