SGK, “Genel Sağlık Sigortası ve Tescil Uygulamaları” konusunda bilgilendirdi

6
Kırklareli Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü (SGK) Kırklareli’deki kamu çalışanlarına 15 Ocak 2010 tarihine uygulamaya girecek olan “Genel Sağlık Sigortası ve Tescil Uygulamaları” hakkında seminer verdi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü dün saat 14.00’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Toplantı Salonu’nda 15 Ocak 2010 tarihinde yürürlüğe girecek olan Genel Sağlık Sigortası ve Tescil Uygulamaları hakkında seminer verdi. Katılımın yoğun olduğu seminerde açılış konuşmasını yapan Kırklareli Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Bayram SGK’nın 15 Ocak 2010 tarihinde bazı kurumlar hariç tüm kurumların SGK işlemlerini devralacağını ve bu devir sonrasında kurumların yükünün azalacağını belirterek şunları kaydetti:
“5510 sayılı Kanunu uygulamasına başlanılan 01.10.2008 tarih öncesi 5434 sayılı Kanuna göre iştirakçi olup, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalılığı devam eden iştirakçiler ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık yardımlarının kamu idareleri tarafından karşılanması yönündeki uygulamaya 15 Ocak 2010 tarihinden itibaren son verileceği ve söz konusu yardımların bu tarihten itibaren genel sağlık sigortası kapsamına dahil edilerek Kurumumuzca devralınacaktır.
Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü Say 2000 İ sistemi kapsamında maaş tahakkukları yapılarak emekli keseneği ve kurum karşılıkları gönderilen genel ve özel bütçeli kamu idarelerinde görev yapan sigortalılar ile bakmakla yükümlü bulunduğu kişilerin tescil ve aktivasyon işlemleri,
Kurumun SGK Reçete Kontrol Sistemi’ni kullanan kurumlarda çalışan sigortalılar ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerin, Genel Sağlık Sigortası tescili ve sağlık aktivasyonları bu sistemlerde kayıtlı olan bilgiler Kurum tarafından oluşturulan (5510 4/c) GSS Tescil ve Sağlık Aktivasyonları Programı’na toplu olarak aktarılmıştır. Bu sistemlerde kayıtlı bulunan Kamu İdarelerince sadece iştirakçilerin T.C.kimlik numaraları ve Emekli Sandığı sicil numaraları ile hak sahiplerinin T.C. Kimlik Numaraları’nın kontrollerinin yapılması yeterli olacaktır. 
Ancak bu sistemlerde kayıtlı bulunmayan veya kayıtlı olmakla birlikte tescil için yeterli bilgileri bulunmayanlar ile say2000 ve SGK reçete kontrol sistemini kullananlar dışında kalan kamu idarelerinde çalışan sigortalılar ve bunların bakmakla yükümlü bulunduğu kişilerin tescil ve sağlık aktivasyonları ise, 5510  sayılı kanunun geçici 11’inci maddesine göre işyeri tescili yapılarak aylık prim ve hizmet belgesi işlemleri tamamlandıktan sonra GSS Tescil ve Sağlık Aktivasyon İşlemleri yapılabilecektir.”
Bayram’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen SGK Lüleburgaz Merkez Müdürü Zafer İbrikçi kurumlarda SGK işlemlerini takip eden personeli devir sırasında yapılacak işlemleri dikkatli yapmaları konusunda uyardı. Bütün değişimlerde değişim sürecinin sancılı olduğunu belirten İbrikçi kamu personeline yeni uygulama hakkında bilgiler verdi.
Daha sonra kürsüye gelen SGK İl Müdürlüğü personeli Beşir Uğurlu internet üzerinde yapılacak olan işlemlerin hangi yolu takip ederek yapılacağı konusunda bilgiler verdi. Bilgilendirmenin ardından merak edilen sorular cevaplandırıldı. Toplantıya Kamu Kurum ve Kuruluşlarının maaş tahakkukları ile ilgili olarak Emekli Sandığı ve Kurum karşılıkları keseneklerini düzenleyen personel katıldı. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here