Sevk alınmadan Devlet Hastaneleri’ne gidilebilecek

11
* Kırklareli’de başlatılan Aile Hekimliği Uygulaması kapsamında şu an itibariyle sevk zorunluluğu uygulanmayacak. Hastalar istedikleri takdirde bağlı bulundukları Aile Hekimi’nden sevk almadan Devlet Hastanelerine direkt olarak gidebileceklerdir.


HABER MERKEZİ
Kırklareli’de 14 Haziran 2010 tarihinde başlatılan Aile Hekimliği Uygulaması kapsamında il genelinde 8 Toplum Sağlığı Merkezi ile 41 Aile Sağlığı Merkezi kuruldu. Bu kurulan merkezlerde 94 Aile Hekimi görev yapıyor.
Kırklareli Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Aile Hekimliği Uygulaması’nda, ilimizde şu an itibariyle sevk zorunluluğu uygulanmayacağı vehastaların istedikleri takdirde bağlı bulundukları Aile Hekimi’nden sevk almadan Devlet Hastaneleri’ne direkt olarak gidebilecekleri belirtilerek şunlar kaydedildi:
“Aile Sağlığı Merkezi, bir veya daha fazla Aile Hekimi ile Aile Sağlığı Elemanlarınca aile hekimliği hizmetinin verildiği sağlık kuruluşudur. Toplum Sağlığı Merkezi, bölgesinde yaşayan kişilerin ve toplumun sağlık hizmetlerini organize eden, toplumun koruyucu hekimlik hizmetlerini sunan, idari hizmetler ile sağlık eğitimi ve denetim faaliyetlerini yürüten sağlık kuruluşudur.
Aile Hekimliği Uygulaması’nda, ilimizde şu an itibariyle sevk zorunluluğu uygulanmayacaktır. Hastalarımız istedikleri takdirde bağlı bulundukları Aile Hekiminden sevk almadan Devlet Hastanelerine direkt olarak gidebileceklerdir.
Kişilerin tedavi ve kontrollerinin daha düzenli takip edilmesi açısından, bağlı oldukları kendi Aile Hekimlerinden sağlık hizmeti almaları arzu edilmektedir. Kişiler Aile Sağlığı Merkezlerimize başvurduklarında bağlı oldukları kendi Aile Hekimlerinden ya da kendi Aile Hekimlerini öğrenme süreçleri içerisinde diğer Aile Hekimlerinden misafir hasta olarak hizmet alabileceklerdir.
Kişiler mevcut Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği gereğince 3 ay sonra istedikleri takdirde Aile Hekimleri’ni değiştirebileceklerdir.
Kişiler seyahat amaçlı gittiği yerdeki Aile Sağlığı Merkezlerindeki hekimlerden sağlık hizmeti alabileceklerdir. Sürekli adreslerine döndüklerinde yine kendi aile hekimlerinden hizmet almaya devam edebileceklerdir. Kişiler başka bir ilde rahatsızlandıkları takdirde, bulunduğu yere en yakın Aile Sağlığı Merkezinde muayene olabileceklerdir.
Aile Sağlığı Merkezi olmayan kırsal yerleşim alanları için coğrafi konum, nüfus ve ulaşım gibi özellikleri göz önüne alınarak gezici hizmet planlaması yapılmıştır. Aile Sağlığı Merkezi olmayan kırsal yerleşim alanlarına, bağlı bulundukları aile hekimleri tarafından belirli periyotlarla gezici sağlık hizmeti verilecektir.
Kişilerin bağlı bulunduğu aile hekimi izne ayrıldığı takdirde, kendisine bağlı bulunduğu bölgedeki kişilere kendisinin vekalet bıraktığı hekim ya da gerekirse Toplum Sağlığı Merkezi tarafından görevlendirilen bir hekim tarafından sağlık hizmeti verilecektir.
Kırklareli Aile Hekimliği bölgeleri Sağlık Müdürlüğümüz web sayfasında yayımlanmıştır. Aile Hekimliği Uygulamaları ile ilgili Sağlık Müdürlüğümüz irtibat telefonu 0 288 214 10 76 İç hat :(28)’dir. Kişiler bilgi almak istedikleri takdirde bu numaradan bilgi alabilecekler.” (s) 
 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here