Sevgi Derneği’nden, Şairlerin Sultanı Necip Fazıl Kısakürek’e sultanlara yakışır program

9
* Kırklareli merkez ilçede faaliyet gösteren Sevgi Dünyamız Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği’nin her hafta düzenlediği Pazartesi Sohbetleri’nde Şairlerin Sultanı Necip Fazıl Kısakürek’i Anma ve Anlama Programı düzenlendi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Merkez ilçe Demirtaş Mahallesi Muzaffer Ender Caddesi Gençağ Apartmanı zemin katındaki Ahmet Cevdet Paşa Eğitim ve Kültür Merkezi’nde Sevgi Dünyamız Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen Pazartesi Sohbetleri’nin 28 Mayıs 2012 Pazartesi günü akşamı gerçekleştirilen programında Şairlerin sultanı Necip Fazıl Kısakürek sultanlara yaraşır bir program ile anıldı.
Şairlerin sultanı Necip Fazıl Kısakürek’in hayatını anlatan Sinevizyon Gösterimi’nin ardından Anma Programı’nın sunuculuğunu yapan Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Halil Yücel Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili olarak yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Eserleri, fikirleri, şiirleri ve hayatıyla Türk düşünce ve sanatına damgasını vuran Necip Fazıl Kısakürek, medeniyetinden koparılan, tarihi kökleri kurutulan bir milletin davasını kendisine dert edinmiş, bu toprakların yetiştirdiği büyük bir mütefekkir ve en mühim şahsiyetlerdendir. Kimsenin bir adım öne çıkamadığı dönemlerde, sağına soluna bakmadan ‘Ben varım’ diyebilen üstat, hayatında belirlenen değil, hep belirleyen olmuştur. Hocalık yaptığı yüksek okullarda gençliği tanımaya ve onların kültür birikimlerini geliştirmeye çalışmıştır. Hz. Ali’nin şu meşhur sözü, Necip Fazıl’ın hakikati ifadede en sağlam ölçüsü olmuştur; “Hakikatin hatırı dostumun hatırından önemlidir” Türk Edebiyat Tarihi’nin son yüz yılı dikkate alındığında fikirlerini şiirleriyle dile getiren, kelime ve kafiyeye hakimiyeti en üst seviyede ve en büyük hece şairlerimizden biri olan Necip Fazıl Kısakürek, yalnız bizim için değil hem İslam Dünyası hem de insanlık için çok önemli bir aydındır. Necip Fazıl, toplumda ve yöneticilerde batıya karşı olan ezikliğe karşı fikir, sanat, siyaset, ahlak ve en önemlisi de devlet ve medeniyet tasavvuru ortaya koymuştur. Günümüzde Türkiye’de; aydın, bürokrat, politikacı, sanat ve edebiyat sevdalısı olan zengin ve muktedir bir kadro varsa, bunda Necip Fazıl Kısakürek üstadın büyük payı vardır.
Şair, milletinin sözcüsü, yorumcusu ve gerektiğinde de yol göstericisidir. Necip Fazıl, bence bu önemli misyonu hakkıyla yerine getirmiştir. "Biz, şiiri iman için bilmişiz" diyerek bu milletin atan nabzı, çarpan kalbi, düşünen kafası, hisseden yüreği ve söyleyen dili olmuştur. Böylece o, bir yandan 20. yüzyılda Yunusların, Mevlanaların anlayışına uzanmış. Öte yandan onda Fuzuli’den, Nef’i’den, Nabi’den, Karacaoğlan’dan, Köroğlu’ndan izler bulmak da mümkündür. Böylece devrinde tanık ve sözcü bir şair sıfatıyla buna mücadeleci bir tavrı da ekleyerek gerçek sanatkarın vasıflarının ne olması gerektiğini de sonraki nesillere öğretmiş oldu. İnsanımız, meselelerini onun dili ve yorumuyla yeniden öğrendi.”
Yapılan konuşmanın ardından Kırklareli İl Mahalli İdareler Müdürü Alaaddin İkican “Canım İstanbul” isimli şiiri, Remzi Bosna “Sakarya Türküsü” isimli şiiri seslendirdi. Kırklareli Vali Yardımcısı ve Dernek Başkanı Tacettin Özeren Necip Fazıl ile ilgili anlattığı hatıratın ardından “O Erler” ve “Çekimiz Bizim” isimli şiirleri okudu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi sesinden “Zindandan Mehmet’e Mektup” isimli şiir dinlendi. Asım Yıldırım’ın kendi sesinden Necip Fazıl Kısakürek’in hazır cevaplılığı ile ilgili anılar sunuldu.
Şairler Sultanı Necip Fazıl Kısakürek’i Anma ve Anlama Programı; Abdulhamit Oruç’un Necip Fazıl Kısakürek ile birebir yaşadığı anılarını anlatması ve ardından Hatim Duası yapması ile sona erdi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here