Şeker; “63 yaş sınırı diye bir şey yok”

15
Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Fuat Şeker, özellikle SRC ve buna bağlı olarak 63 yaş sınırı ile ilgili olarak son zamanlarda çıkan söylentiler üzerine gazetemize …….
HABER MERKEZİ
Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Fuat Şeker, özellikle SRC ve buna bağlı olarak 63 yaş sınırı ile ilgili olarak son zamanlarda çıkan söylentiler üzerine gazetemize yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yaptığı düzenleme ile belediye sınırları içinde taşımacılık yapan şoförlerde 63 yaşından gün almamış olma şartı kaldırıldı. Belediye sınırları içerisinde yapılan taşımalar için SRC Belgesi ve gerekmiyor. Ancak şehirlerarası yollarda hizmetlerde SRC olması gerekiyor. Bu konu son zamanlarda özellikle Taksicilik yapan arkadaşlarımızda sıkıntı yaratmıştı. Ancak gerekli Bakanlıklarla yaptığımız yazışmalar sonucunda taleplerimizi dile getirmiş ve sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması kapsamında yardımcı olmalarını talep etmiştik. Bakanlıktan aldığımız konuya ilişkin ilgili yazı ise şu şekilde: “Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamındaki faaliyetlerde kullanılan taşıtların şoförlerinden ve Okul Servisi Araçları Hizmet Yönetmeliği kapsamında “Okul Servis” aracı kullanan şoförlerden SRC türü mesleki yeterlilik belgesi aranması gerekmekte olup, Karayolu Taşıma Yönetmeliği maddesinde ise D3 veya K2 yetki belgesi olan ve tek Araç sahibi olan gerçek kişilerin kendi adlarına tescil edilmiş taşıtı bizzat kendilerinin sürücü olarak kullanılması halinde bunlardan SRC türü mesleki yeterlilik belgesi aranmaz” denilmektedir. 
Bakanlık talimatlarından da anlaşılacağı üzere; belediye sınırları içerisinde ticari taşımacılık faaliyetinde bulunan taksi, minibüs ve benzeri taşıtları kullanan şoför esnafımızın mesleki yeterlilik belgesi alma mecburiyeti bulunmamaktadır.” (Serkan Koçtürk)   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here